Yeni Yıl Hediye Önerileri: Sosyal Girişimler

Sürdürülebilirlik | 109 Görüntülenme | 5 Dakika Okuma | 23 Ara 2020
Nüans Google Haberler Abone Ol

2020 yılını çok farklı yaşadık, neden yeni yıl hediyelerimiz de farklı olmasın.

Gözümüzü açan, zorlu ve özellikle küresel amaçların aciliyetini sıkça andığımız bir yıl oldu. Uzun zamandır her kesimden insanın farkındalık oluşturmak için çabaladığı, İklim değişliği, Eşitsizlikler, Eğitim, Açlık, Sorumlu Üretim Ve Tüketim gibi amaçlar özellikle ön plana çıktı. Tüm bunların etkisi elbette sektörleri, kurumları ve girişim ekosistemini de etkileyerek şekillendirmeye başladı. Çevreci ve adil ürünler geliştiren yeni girişimler bu duruma yeni bir soluk getirdi.

Her biri farklı sektörleri ele alsa da ortak bir amaçla çalışan sosyal girişimciler temiz ve adil şekilde ürünler üreterek çevremizi ve canlıların sağlığını korumak, refah düzeyini arttırmak için çabalıyorlar.

Bugün güzel bir liste hazırladım, bence siz de hemen bu yıl kimlere yeni yıl hediyesi göndereceksiniz onların listesini hazırlayın.

Mumo

Günlük hayatta kullandığımız buzdolabı poşeti ve streç filmler plastik içeren tek kullanımlık ürünlerdir. PVC bazlı plastik gıda ambalajları doğrudan insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Dünya’da çığ gibi büyüyen plastik sorununa karşı alternatifler yok değil. Mumo, gıdanın nefes almasını sağlayan ve çevreyi kirletmeyen doğal içerikli bir saklama kumaşı. Ayrıca tekrar kullanılabilir.

Bego Jeans

Tekstil endüstrisindeki, doğa, insan sağlığı ve çalışan hakları açısından sorunlu işleyişe bir çözüm var. Temiz Moda Hareketi!

Bego Jeans geleceği düşünerek, sürdürülebilir, çevreci, insan sağlığına duyarlı, adil ve geri dönüştürülebilir temiz kotlar üretiyor. Kelimenin tam anlamıyla gönül rahatlığıyla giyilen kotlar!

Moda Devrimi yazımızı okumak isterseniz.

Kokopelli Şehirde

Hızla artan dünya nüfusuna karşı bugünümüzü ve geleceğimizi düşünerek hareket etmemiz ve sürdürülebilir bir hayat benimsememiz şart. Bunu başarabilmek için bilinçli nesiller oluşturmak gerekiyor. Kokopelli Şehirde yaşantımızın bir parçası haline getirebileceğimiz daha sürdürülebilir ve ekolojik yaşam pratiklerini hem çocuk hem de yetişkinlerle paylaşarak kapsayıcı bir ekolojik dönüşüm başlatma konusunda ilham olmayı amaçlıyor. Kokopelli’nin Bokaşhi Kompost setleri, atıksız mutfak setleri ve saksıda bostan seti gibi ürünleri sizce de çok tatlı ve duyarlı bir hediye olmaz mı?

Ottan

Arkadaşlar burada çok çılgın şeyler oluyor! Ottan benim en hayran olduğum girişimlerden!
Kendilerini şöyle tanımlıyorlar: OTTAN, insanların sürdürülebilir, eğlenceli ve estetik ürünler yarattığı ve aynı zamanda “yeşil” inovasyon, tasarım ve ileri dönüşüm stüdyosu olan bir sosyal girişimdir.

Ottan’ın yaratıcıları, doğanın büyük potansiyelini keşfederek, meyve-sebze atılarından ve dökülen yapraklardan estetik ve tasarım harikası ürünler geliştiriyorlar. Öyle ki, mobilyadan dekorasyona, aydınlatmadan, mimari panellere kadar geniş bir yelpazeleri var. Şimdi soruyorum size, Limon, Portakal, Enginar, Pancar, Marul gibi gıdalardan birini seçerek masa lambası yaptırtmak çok çılgınca ve keyifli değil mi?

Bilim Kutusu

Merak, gelişimin ve başarının altında yatan en önemli duygu. Özellikle çocuklukta sıkça karşılaşılır ve desteklenerek olumlu yönlere çevrilmesi gerekir. Bilim Kutusu girişimcileri, çocukların düşünmesi, fikir geliştirmesi ve deneyimleyerek bu kazanımlarını daha kalıcı hale getirmesini amaçlayarak Bilim Setleri geliştiriyorlar. Geleceğin bilim insanlarına alınabilecek anlamlı ve güzel bir hediye.

Otama

Biraz da doğal, tazecik ürünlerle yenilenelim.

Otoma, soğuk sıkım yağlar, damıtılmış sular, killer, bitkisel mumlar ile kozmetik ürünler üreten, gezegenimizi ve sağlığımızı korumak adına cam kullanarak, plastiksiz kargo ile bizlere ulaştıran sosyal bir girişim. Ürün yelpazesi geniş ve setleri çok güzel!

Nahıl

Kendi deyimleriyle Nahıl; kadınların ekonomik olarak güçlenmesine katkıda bulunmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından kadınlar ve kadın kooperatifleri tarafından üretilen ürünlerin satışı için kurulan bir platformdur. 

Aynı zamanda ikinci el satışı da yapılan Nahıl’dan elde edilen gelir, kadın kooperatifleri tarafından yoksul mahallelerde işletilen kadın ve çocuk merkezlerinin ihtiyaçlarının karşılanması ve mevcut ve gelecek projelere kaynak olarak kadınlara geri dönüyor. Gıda, ev dekorasyon, çanta, cüzdan ve daha birçok ürün üretiliyor. Eşitsizliklerin, Yoksulluğun ve Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliğin önüne geçmeyi hedefleyen güzel bir sosyal girişim.

Gözden Kaçırmayın

Satınalma(ma) Hiyerarşisi: Sürdürülebilir Tüketim 101
‘Suyun Değeri’ Teması ile Dünya Su Günü
Dünya Bizi Taşıyamaz Durumda
Baharın Gelişiyle İçimizi Isıtacak 8 Kitap Önerisi