Yemeğim Sürdürülebilir mi?

Sürdürülebilirlik | 39 Görüntülenme | 3 Dakika Okuma | 15 Eyl 2020

Tükettiğiniz gıdaların sürdürülebilirliği üzerine hiç düşündünüz mü? Belki hep aklınızda olan bir soruydu belki de şimdi düşünmeye başladınız. Peki sürdürülebilir gıda nedir?

Sürdürülebilirlik, gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneklerini riske atmadan, bugünün ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan ve bu sırada hem çevresel hem de etik yönlerini gözeten çok yönlü bir kavramdır.

Sürdürülebilir Beslenme, sağlıklı yaşama katkı sağlayan, çevresel etkisi en düşük, ekosisteme saygılı, erişilebilir, ekonomik olarak adil ve uygun fiyatlı, beslenme açısından yeterli ve güvenli gıdalar bütününü kapsar. Sürdürülebilir gıdalara teşvikin artmasının en önemli yolu da, tüketicilere gıdalarla ilgili bilgi sağlayarak farkındalığı arttırmaktır. Tüketici olarak bu bilgiye ulaşmamızın yolu etiket sistemlerini anlamaktan geçer.

Bazı temel başlıkları inceleyerek konuya açıklık getirebiliriz.

ORGANİK

“Burda ele alacağımız kavram organik gıda/ürün değil, organik  tarım ile elde edilen gıdalardır.”

Organik Tarım, toprağı, ekosistemi ve insan sağlığını koruyan bir üretim sistemidir. Bu sistem olumsuzluğa neden olan girdileri (kimyasal gübre, ilaç) kullanmaktan ziyade, yerele uyarlanmış ekolojik süreçlere, biyolojik çeşitliliğe ve döngülere dayanır. Organik Tarım, ortak çevreye fayda sağlamak ve yaşam kalitesini arttırmak için gelenek ve bilimi birleştirir. Bu sebeple organik tarım ile elde edilen gıdaları tüketmemiz sürdürülebilir beslenmenin önemli bir ayağını oluşturur.

ADİL TİCARET

Sürdürülebilirliğin tanımını yaparken etik yönlerini de gözeten demiştik, işte bu başlık tamamen bununla alakalı. Biz bugün sadece sürdürülebilir gıdalardan yola çıkarak önemini incelemiş olacağız fakat kapsamlıca ele alınıp uzunca konuşulması gereken bir konu olduğunu söylemem gerekir.

Adil Ticaret Sistemi, üretici ve tüketiciler arasında köprü kurarak, üreticilere yardım eden ve sürdürülebilirliğe teşvik eden sosyal bir harekettir. Dünya çapında en çok tanınan adil ticaret etiketlerinden biri, Uluslararası Adil Ticaret (FAIRTRADE) sisteminin işaretidir. Bu işaret, çiftçiler ve işçiler için iyileştirilmiş çalışma koşulları, daha iyi bir fiyat ve izlenebilirlik gibi kavramlara yoğunlaşarak daha adil anlaşmalar içeren ürünleri tanımlar. Etik işaret içeren ve özellikle kahve, çay, kakao, şeker gibi ürünlerde karşılaşmamız daha muhtemel olan bu ürünler, üreticinin emeğinin göz ardı edilmediğini, adil bir fiyat ve iyi bir çalışma koşuluna sahip olduğunu gösterir. Bu sayede çevresel, ekonomik ve sosyal anlamda sürdürülebilir bir gıda sağlanmış olur.

HAYVAN REFAHI

Hayvan refahı, insan sağlığını doğrudan etkileyen gıda kaynaklı faktörlerin başında gelir. Hayvan refahını iyileştirdiğimiz takdirde, insan sağlığına ve dolayısıyla sosyal yaşama pozitif bir etki etmiş oluruz. Gıda ve tarım faaliyetlerinde, hayvan refahı ile entegre bir şekilde çalışıldığında sürdürülebilir kalkınma amaçlarından gıda güvenliği amacı sağlanmış olur.

Yazar

Gözden Kaçırmayın

Romeo ve Juliet Ölmeseydi: Tarla Kuşuydu Juliet
Duygusal Canavarlar ve Tim Burton
Güne Mutlu Uyanmak
Özleyici Gözünden “Maraton”

Bizi Takip Edin!