The Blair Witch Project: Blair Cadısı Çekimi

Kültür-Sanat | 93 Görüntülenme | 5 Dakika Okuma | 04 May 2021
Nüans Google Haberler Abone Ol

Nedir Bu Blair Cadısı?

Bir dönem Kızılderililerin yaşadığı bölgeye 1634 yılında beyazlar tarafından The Blair Town adlı küçük bir Amerikan kasabası kurulur. Çoğu kesimin cadılıkla suçlandığı ve idam edildiği dönemlerden 1785 yılında Elly Kedward (Edward Kelly) adında bir simyacı gizli bir şekilde çalışmalar sürdürmektedir. Bir gün bu gizem, Elly Kedward’ın birkaç çocuğun kanlarını almasıyla ortaya çıkar ve Elly Kedward cadılıkla suçlanarak idam edilir. İşte her şey burada başlar. Bağlanarak ormanın ortasına bırakılan ceset bir gün sonra orada değildir. Kedward’ın idam edilmesinden yaklaşık bir yıl sonra idamına sebep olan herkes bir anda ortadan kaybolur ve olayı “cadının laneti” şeklinde yorumlayan halk, kasabayı terk eder. (Kesin olmamakla birlikte bu olayların ilk olarak bölgede yaşayan Kızılderililerin inandığı birtakım doğaüstü güçlerle ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Kızılderililer, ormanda var olan kötü bir varlık olduğuna inanılmaktadır ve bu varlık Hecaitomix adıyla bilinmektedir. Hecaitomix’in karanlık ve bedenden bağımsız bir güce sahip olduğuna inanılmaktaydı.)

Tüm bu yaşanılanlardan sonra 1824 yılında, terk edilmiş bölgeye Burkittsville adında yeni bir kasaba kurulur. Bu ufak kasabada yaklaşık bir yıl sonra Ağustos ayında, Burkittsville halkından 12 kişilik bir grup ormana giderler. Tappy East Creek adıyla anılan bu alanda, 10 yaşındaki Elieen Treacle’yi aniden bir yaşlı kadın eli nehre çektiği söylenir. Olaya şahit olan 11 kişi aramalarına rağmen, Eleieen’i bulamamışlardır.

Yıllar 1913’ü gösterdiğinde Parr ailesi Burkittsville’ye taşınır ve Rustin Parr, 1925 yılında ormanın içine bir ev inşa eder. 1940-1941 yılları arasında, kasabada 8 çocuk daha kaybolur ve ardından 7 çocuğun cansız bedenleri Parr’ın evinde bulunur. Kaybolan bu 8 çocuğun 7’sinin vücudunda çeşitli ritüalistik desenler çizili olarak bulunmuştur. İlginç olan Rustin Parr 25 Mayıs 1941 tarihinde kasabaya gelir ve “I’m finnally finished!” diye haykırır. Bu gelişmeler sonucunda Parr’ın da tıpkı Elly Kedward’da olduğu gibi Hecaitomix’in kontrolünde olduğuna inanılmaktadır.

Blair Cadısı (The Blair Witch Project) filminden Burkittsville kasabası

Sinemaya Uyarlanması

The Blair Witch Project (1999) adlı filmin ön yapım aşaması 5 Ekim 1997’de başlar. Senaryo 35 sayfalık bir taslaktan oluşmaktadır, çünkü senaryo doğaçlama diyaloglarla gelişecektir. Bu sebeple doğaçlama yeteneği güçlü oyuncular seçilecektir. Seçmelere katılanlara, “Dokuz yıl hapse mahkûm oldun fakat yedi yıl hapis yattın. Seni neden şartlı tahliye edelim?” sorusu yöneltilerek adayların doğaçlama cevap verilmesi ister. Alışılmadık bir biçimde yapılan oyuncu seçmesi bu şekilde gerçekleşir.

Filmin Konusu

Bir grup sinema öğrencisi, Blair Cadısı efsanesi hakkında bir belgesel çekmek için Burkittsville’ye giderler. Yerel halk ile yapılan röportajda halk, Rustin Parr’ı ve sekiz çocuğun kaçırılmasını anlatır. Grup, ormanda geçen olaylar hakkında duydukları ile ilgili görüntü almak için ormanın bazı bölgelerine giderler. Bir süre sonra kaybolduklarını fark eden grup, sadece güneye doğru gitmeye karar verir. Tüm gün güneye gitmelerine rağmen çember çizdiklerini fark ederler ve kamp kurarlar. Ertesi sabah uyandıkların gruptan Josh’ın ortadan kaybolduğunu fark ederler. Tüm bu durumları kayıt altına alan gençler Josh’ın yardım çığlıklarını duyar ve sesi takip ederler. Yolun sonunda terk edilmiş bir ev bulurlar ve Josh’ı bulmak için eve girerler.

*Devamını ve ayrıntılarını merak edenler filmi izleyebilirler.

Sinemaya uyarlanan Blair cadısı (The Blair Witch Project) filminin çekimlerinden bir kare

Uzaktan Yönetilen Bir Film

23 Ekim 1997’de çekimlerine başlanılan filmde Burkittsville kasabasında birkaç sahne çekilir ve ormanın içinde çekilecek asıl sahneler filmin yaratmak istediği o gerilim için uzaktan yönetilir. Oyuncular neredeyse tüm çekimi filmde izlediğimiz şekilde kendileri çekmiştir. Yönetmenler GPS ile uzaktan komut vermiş ve uzaktan yönetmişlerdir. Oyuncular günlük direktifleri bulmak için GPS cihazı kullanmışlardır ve tüm film üç oyuncunun gerçekten bir ormanın ortasında çekim yapmasıyla gerçekleşmiştir. Oyuncular gerçekten korkmuş ve bu korkularını gerçek olarak yansıtmışlardır. 8 gün süren çekimlerin ardından oyuncular ilk defa sağlıklı bir yemek yeme fırsatı bulduklarını belirtmişlerdir. Doğaçlama bir film şeklinde pazarlanan The Blair Witch Project, duyguları gerçekten yansıtan bir film olmuştur. Öyle ki filmde yapılan röportajda kasaba halkının bazıları oyuncu bile değildi, ayrıca dallarda kullanılan dişler gerçek insanlara aitti ve bu dişler Maryland dişçisinden temin edildi. Kullanılan saçlar ise oyunculardan Joshua’nın kendi saçıydı.

Yönetmenlerin bu farklı stratejisi ile çekilen The Blair Witch Project, tarihin unutulmaz filmlerinden biri olmuştur. Yansıtmak istedikleri öykünün atmosferini ve duygularını, en yalın haliyle aktarma çabaları ve bunu başarabilmeleri takdire şayandır. Sinema sanatının pek çok şekilde yansıtılabileceğinin önemli bir örneğidir. $60 bin bütçeyle $250 milyon hasılat elde eden The Blair Witch Project, dünya çapında en başarılı bağımsız filmlerden biri oldu.

Korku türünde öneriler: The VVitch, Altered States, The Wicker Man (1973)

Kaynak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gözden Kaçırmayın

Zihni Uyandırmak: Morning Pages Nedir?
Ölümle Satranç Oynamak: Ingmar Bergman
Vegan 101: Vegan Beslenmeye Giriş