Stres Yönetimi ile Daha Duru Bir Zihin

Yaşam | 123 Görüntülenme | 5 Dakika Okuma | 07 Oca 2021
Abone Ol

Bugün size günlük hayatta en sık yaşadığımız duygulardan  biri olan  stresten bahsetmek istiyorum. Özellikle hepimiz için olağan dışı koşulların yaşandığı ve birçok yeni duruma adapte olmak zorunda kaldığımız 2020 yılını yeni bitirmişken bu konuya değinmek istedim. Öğrenciler için eğitimin online devam etmesi, çocukların da evde oluşuyla iş hayatını eve adapte etmekte zorlanan ebeveynler, yaşanan sağlık sorunlar vb. durumlar bizi oldukça strese sokmaya yetti.

Günümüz  toplumunun  hastalığı olarak ifade edilen stres, aslında günlük yaşamın bir parçasıdır. Peki günlük hayatta bu kadar sık yaşadığımız stres durumu tam olarak nedir ?

Stres insanı yaşamdan soğutan, hayata karşı direncini kıran, tüketen ve kontrol edemediğimiz durumlarda bizi depresyona kadar götüren bir duygu durum bozukluğudur. Gerginlik yaratarak bizi olduğumuzdan çok daha yorgun ve dirençsiz bir duruma sürükler. Stresin sonuçları elbette sadece fiziksel değildir, duygusal, davranışsal ve ruhsal sorun yaşanmasına, uzun süre maruz kalınırsa kalıcı bir hastalığa da neden olabilmektedir. Stres, her kişide farklı etkilere yol açabilir. Panik hali, el titremesi, baş ağrısı, öfke gibi daha birçok sonucu vardır. Hayatımızın bu kadar içinde yer alan stresle baş etmek için ilk olarak yapmamız gereken varlığını kabul etmektir. Stresi hayatımızın hiçbir döneminde sıfırlayamayacağımızı üzülerek söylüyorum fakat iyi haber şu ki stresle karşı karşıya kaldığımızda bahsedeceğim yöntemler uygulanırsa faydalı olacağına eminim.

Stresin her bünyede yarattığı etkiler nasıl farklı ise bu etkileri azaltmak için uygulanacak yöntemler de farklıdır, o sebeple ilk olarak yapılması gereken, bireyin kendi fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal özelliklerini iyi analiz etmesi ve normal dışı durumlardaki bu belirtilerin farkına vararak bu yöntemlerden kendisine en iyi geleni uygulamasıdır.

Stres ile Baş Etme Yöntemleri

Derin nefes alıp verme tekniği sinir sistemini sakinleştirdiği için stres düzeyinin azaltılmasında faydalı olacaktır.

Yürüyüş, hafif tempolu koşu, yüzme, bisiklete binme gibi egzersizlerin düzenli yapılması fiziksel açıdan zinde olmanızı ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Uykusuzluk başlı başına bir stres kaynağıdır, uyku düzeninize önem vermenizi öneriyorum.

Beslenme düzeninizde bazı değişiklikler yaparak mutluluk hormonlarınızı arttırabilirsiniz. Gün içinde bol su ve stres anında kendinize vakit ayırıp güzel bir kahve içmenin size iyi geleceğine eminim.

Hobilerinize vakit ayırın eğer hobiniz yok ise hobi edinebilir ve bu sayede sosyalleşebilirsiniz. Sosyalleşmenin stresi üzerinde olumlu etkisi vardır.

Pozitif düşünmeye odaklanın, sizde strese yol açan sebebe pozitif yaklaşım sergileyin.

Bilişsel Terapi yöntemlerine başvurabilir ve bu konuda profesyonel birinden yardım alabilirsiniz.

 Saydığım tüm yöntemler stresi vücudunuzdan uzaklaştırmada etkili olacağını umuyorum. Şimdi ise stresi yönetebilmemiz ve kontrol altına alabilmeniz için Braham’ın geliştirdiği 4 aşamadan  oluşan “DKBY” yani “Değiştir- Kabul Et- Boşver- Yaşam Tarzını Yönet” modelinden bahsetmek istiyorum.

Değiştir-Kabul Et-Boşver-Yaşam Tarzını Yönet Modeli

Braham’ın geliştirdiği DKBY, bireylerin yaşadıkları stresi kontrol altına alarak yönetmeleri için geliştirilen dört aşamalı bir modeldir.

İlk adım olan D ‘Değiştir’:

İçinde bulunduğunuz ve sizi strese sokarak olumsuz etkileyen durumu değiştirme şansınız olup olmadığını sorgulayın eğer imkanınız var ise değiştirin böylece bu durumun sebep olduğu stresi tamamen ortadan kaldırmayı başarabilirsiniz.  

Değiştiremeyecekseniz İkinci adım, K ‘Kabul et’:

Her zaman kontrol edebileceğimiz durumlarla karşılaşamayabilirsiniz. Bu adımda, kontrol edemeyeceğiniz koşulları öfkelenmeden kabul etmeyi ve pozitif yaklaşımınızı kaybetmemeyi öğrenmelisiniz.

Üçüncü adım olan B ‘Boşver’:

Boş vermek duygusal, zihinsel ve ruhsal açıdan işe yarayan güçlü bir yöntemdir. Değiştiremeyeceğimiz durumları kontrol etmeye çalışmak bizi kontrol saplantısına götürür. Bu durum da strese sebep olur.  Bu adımda kendi kendinize oluşturduğunuz stresten kurtulmak için en etkili yöntemdir. Bu adımı ilk denemenizde zorlansanız da zamanla sizin için çok faydalı olacağına eminim.

Dördüncü adım ise Y ‘Yaşam Tarzını Yönet’:

Bu adımda uzun vadede hayatımızda gerçekleştirmemiz gereken değişikliklerden bahsedilir. Bunlar;

-Pozitif yaşam tarzı benimsemek

-Rutin egzersiz düzeni oluşturmak

-Sağlıklı bir beslenme şeklini benimsemek

-Negatif mücadeleden kaçınıp, pozitif düşünce yaşam tarzını benimsemek

-Günlük hayatımızda etkili bir zaman yönetimi sağlamak

Stresle baş etmek ve stresi yönetmek ile ilgili  vardığımız  sonuç şu ki stresi hayatımızdan çıkarmamız mümkün olmasa da stresle mücadele etmemiz mümkün. Umarım yukarıda sizin için derlediğim yöntemler 2021 yılında benzer zorluklar yaşasanız da, daha kolay üstesinden gelmenizi sağlar.

Bu konuda daha ayrıntılı araştırma yapmak isteyenler için kullandığım kaynakları ve bu konuda katıldığım bir eğitimin linkini aşağıya bırakıyorum;

Yazar

Gözden Kaçırmayın

2020 Yılına Bakış
Zihni Uyandırmak: Morning Pages Nedir?
Yeni Yıl Hediye Önerileri: Sosyal Girişimler
Su Ayak İzi Bilinci

Bizi Takip Edin!