Slow Food Hareketi

Sürdürülebilirlik | 100 Görüntülenme | 4 Dakika Okuma | 16 Eyl 2020
Nüans Google Haberler Abone Ol

Her zaman bir yerlere yetişmeye çalışıyoruz, sürekli bir koşturmaca içindeyiz, hayatı öyle hızlı yaşıyoruz ki duraklarımızda bile tam anlamıyla dinlenemiyoruz. Sadece gençler ve yetişkinler de değil artık çocuklar bile hayatı hızlı yaşıyor. Kahvaltılarımız otobüse yetişmeye çalışırken yediğimiz sandviçten, öğle yemeğimiz laptopta hızla bir şeyler yazarken çatala ne geldiğine bile bakmadığımız yemeklerden ibaret. Oysa yemek yemek, keyifle ve tadını çıkararak yapmamız gereken bir eylem. Kime göre derseniz, Slow Food Hareketini destekleyenlere göre bu iş böyle olmalı çünkü kaliteli bir yaşam için yavaş olmamız gerek.

Slow Food Hareketi Neyi Hedefler?

Slow Food hareketinin epey ilginç bir tarihçesi var. Fast food tüketimi diyince akla ilk gelenlerden McDonald’s ile başlayan bir hikaye bu. 1986 yılında Roma’nın Plazza di Spagna meydanında açılan Mc Donald’s, italyan şefler tarafından kabul edilemez bir durum haline geldi çünkü Amerikan fast food kültürünün giderek yükselmesi yemek kültürünün basite indirgenmesine sebep oluyordu. Gazeteci Carlo Petrini liderliğinde başlayan tepkiler giderek büyüdü ve onlarca şef bir araya gelerek Slow Food Birliğini kurdu.

Slow Food Birliği 3 ana hedef üzerine kuruldu bunlar: tat eğitimi, biyolojik çeşitliliğin savunulması ve gıda üreticileri arasındaki etkileşim. Bu hedeflerle istedikleri şey, yerel yemek kültürlerinin ve geleneklerinin unutulmaması, hızla yükselen yaşamda insanlara yedikleri yemeğin nereden geldiğini hatırlatmak ve yiyecek seçimlerine karşı azalan ilgiyle mücadele etmekti.

Slow Food Faaliyetleri

Terra Madre Ağı

Terra Madre ağını gösteren bir görsel

2004 yılında Slow Food tarafından kurulan Terra Madre Ağı, üreticileri, çiftçileri, balıkçıları, zanaatkarları, şefleri, akademisyenleri, gençleri ve STK’ları bir araya getiren uluslararası bir ağdır. Tabanda hepsinin amacı, temiz ve adil bir gıda sistemi kurmaktır. İtalya’da düzenlenen ilk buluşmada 130 ülkeden 5.000 üretici bir araya gelmiştir ve her iki yılda bir ulusal ve bölgesel toplantılar düzenlenmektedir.

Terra Madre Günü

Slow Food’un kuruluş tarihine özel her yıl 10 Aralıkta kutlanan Terra Madre günü, yerel üretimin küresel boyutta fark edilmesini sağlamak amacıyla kutlanan önemli bir gündür. Yüzlerce insanı ağırlayarak yemek tadımları ve tarımsal geziler gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapar.

Yemek Ve Tat Eğitimi

Slow Food Hareketinin bir diğer önemli çalışması da tat eğitimidir. Eğer yemeğimizin nereden geldiğini anlarsak, tüketmenin daha zevkli olacağını söyleyerek bu doğrultuda çeşitli eğitimler düzenliyorlar. Bu eğitimleri; okul bahçeleri, rehberli tadımlar, çiftlik ziyaretleri, nesiller arası bilgi alışverişi, pratik atölyeler ve üreticilerle yemekler gibi geniş bir yelpazeye oturtarak gerçekleştiriyorlar.

Herkes hemfikir mi?

Elbette tartışması olmayan hiçbir fikir ve eylem yok. Eleştirmenler, Slow Food Hareketinin mevcut nüfusu besleyemeyeceğini, herkesin yerel gıdalara alım gücünün yetmeyeceğini vurguluyor. Slow Food savunucuları ise gıdanın hayatımızdaki yerini tekrar düşünüp önceliklendirmemiz gerektiğine işaret ediyor.

Herkes Slow Food yaşam tarzını benimseyemez ancak birçok insan için bu bir seçenektir.  İşlenmiş gıdalardan uzaklaşarak, doğal malzemeler kullanıp kendi yemeklerini hazırlayarak, kısmende olsa kendi yiyeceklerini yetiştirerek Slow Food ilkelerini hayatlarına dahil edebilirler.

Bu yazıyı sevdiyseniz, bununla bağlantılı Cittaslow: Sakin Şehir Felsefesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Gözden Kaçırmayın

İklim Krizinde Utancın Etkisi: Eco-Shaming Kavramı
Fast Fashion: Hızlı Modaya Yakın Bakış
‘Suyun Değeri’ Teması ile Dünya Su Günü