Sahneyi Evinize Taşıyacak 15 Tiyatro Oyunu

Kültür-Sanat | 186 Görüntülenme | 10 Dakika Okuma | 11 May 2021
Nüans Google Haberler Abone Ol

Tiyatro’dan epey uzak kaldığımız bu pandemi döneminde, tiyatroya olan özlemimizi bir nebze de olsa giderecek oyun önerileri ile karşınızdayız. Online sergilenecek olan birbirinden güzel oyunların biletlerine ulaşabilir ya da ücretsiz olarak YouTube aracılığıyla, sahneyi evimize taşıyıp özlem giderebiliriz. Oyunlara doğrudan linkten ulaşabilirsiniz.

Tiyatro özlemimizi giderecek 15 tiyatro oyununu gelin birlikte keşfedelim. Keyifli Seyirler!

1) Kibarlık Budalası-Molière

Başrolünü Haldun Dormen’in oynadığı Moliere’in ölümsüz eseri Kibarlık Budalası 8-16 Mayıs tarihleri arasında online gösterimde.

Eserin konusu şöyle: 17. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in asilzade olma amacı üzerine ilerliyor. Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka zorlu her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Soylu olabilmek için soylu bir kızla evlenmek ister. Ancak kız başka bir gence aşıktır. Olaylar gelişir, komik replikler ile keyifli bir seyir deneyimi yaşatacaktır.

Oyuncular: Haldun Dormen, Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Anıl Yülek, Sadi Özen, Reyhan Aydınsel, Burcu Akyürek

Oyun bileti için tıklayınız.

2) Amedeus-Peter Shaffer

Peter Shaffer tarafından kaleme alınan, dünya müzik tarihinin unutulmaz bestecileri Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin eşsiz hikayesi AMADEUS 9 Haziran saat 19.30 ‘da gösterimde. Bu oyunu Zorlu PSM sahnesinde pandemi koşullarına uygun olarak canlı izleyebilirsiniz.

Başrollerini Selçuk Yöntem (Antonio Salieri), Okan Bayülgen (Wolfgang Amadeus Mozart) ve Özlem Öçalmaz’ın (Costanze) paylaştığı, sahne önünde 35, sahne arkasında 20 kişiden oluşan toplam 55 kişilik dev ekibiyle sezonun en çok ses getiren oyunlarından biri.

Eserin konusu şöyle: Yeteneğini dışa vurmak için ilginç bir yol seçen sanatçı, tutarsız davranışlarda bulunmayı alışkanlık haline getirmiştir. Müzik konusunda yüce bir yeteneğe sahip olan Mozart ile Salieri’nin ilişkisine odaklı bir başyapıt. Sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyenin yaşamını, Salieri üzerinden anlatan bir klasik.

Oyuncular: Selçuk Yöntem, Okan Bayülgen, Özlem Öçalmaz, Ahmet Mark Somers, Kevork  Türker, Sabri Özmener, Yiğit Pakmen, Cihan Ayhan, Ceren Aydın Akkoç, Ayşe Yakut Somer, Dilay Yıldız, Numan Direkçi, Cihan Akbilek, Ferdi Taşkın

Oyun bileti için tıklayınız.

3) Ahududu-Joseph Kesselring

Melek Baykal’ın sahneye döndüğü ve Suna Keskin ile başrolü paylaştığı komedi oyunu Ahududu, 14-15 Mayıs tarihleri arasında online gösterimde.

Mürşide ve Müşfike yalnızlığa çözüm bulmak için zehir gibi bir formül geliştirmişlerdir. Bakalım yalnızlığa buldukları çözümler neler? Oyunda epey güleceğiz gibi görünüyor. Joseph Kesselring tarafından yazılan bu eseri Nedim Saban yönetiyor. 14-15 Mayıs tarihleri arası biletinizi alarak oyunu online izleyebilirsiniz.

Oyuncular: Suna Keskin, Melek Baykal, Nedim Saban, Cem Güler, Bülent Seyran, Ender Gülçiçek, Birol Engeler, Özgür Yetkinoğlu

Oyun bileti için tıklayınız.

4) Veronika’nın Dünyası-Ayçe Abana 

Oyun metni Paulo Coelho’nun Veronika Ölmek İstiyor eserinden uyarlanmıştır. Ayçe Abana’nın yönettiği Veronika’nın Dünyası oyunu 10-11 Mayıs tarihleri arasında online gösterimde.

Eserin konusu şöyle: Hayatta olmanın yaşama değerini oluşturmadığına karar veren Veronika’nın on günlük öyküsüdür. Yaşamın hüznü ve mutluluğu üzerine girişilen bir sorgulama… Normalin ve normalleşmenin süreci… Din, aile, iş, eğitim, devlet gibi kurumları bireysel değerlendirmeleriyle sorgulayan tam bir başyapıt…“Hayata bakış açımız yaşam biçimimizi belirler.”

Oyuncular: Ayçe Abana, Ömer Varol, Gülden Güney, Igor Onur Yıldız, Berk Emili, Elçin Akyüz, Gözde Dalan, Başak Erk, Uğur Ercan, Ahmet Yıldız

Oyun bileti için tıklayınız.

5) Bir Delinin Hatıra Defteri- Nikolay Vasilyeviç Gogol

Yaşadıklarıyla baş etmeye çalışan bir adamın hatıra defterinde yazanları konu alan “Bir Delinin Hatıra Defteri”,  Erdal Beşikçioğlu’nun muhteşem performansıyla, özel olarak online gösterimde. 14 Mayıs saat 20.30’da gösterimi yapılacak oyunu aşağıdaki bağlantıdan bilet alarak evinizden izleyebilirsiniz.

Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu

Oyun bileti için tıklayınız.

6) Notre Dame’in Kamburu Müzikali-Victor Hugo

Victor Hugo’nun ölümsüz eseri; Notre Dame’in Kamburu Müzikali, izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. 

Eserin konusu şöyle: Çirkin ve kambur Kilise zangocu Quasimodo ile Fransa’nın ruhani ve dini lideri Claude Frollo’nun ve Kral’a bağlı komutan Phoebus’un semtte yaşayan çingene kızı Esmeralda’ya olan aşklarını, Zangoç ile Papaz’ın ruhlarında oluşan ikilemleri ve tepkileri romantik yaklaşımla ele alan danslarıyla göz dolduran bir müzikal. 29 Mayıs tarihinde pandemi kuralları şartıyla Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde izleyebilirsiniz.

Oyuncular: Vural Bingöl, Kamala Mustafayeva, Andrea Primavera, Erhan Yaman, Seymur Ilham, Murat Yaşar Özdemir, Alaattin Bahar, Ayça Azize Ergün, Nilüfer Ömürlü, Özden Uslusoy, Hayri Diken, Merdis Uçkan, Ezgi Eneç

Oyun bileti için tıklayınız.

7) Bir Garip Orhan Veli-Murathan Mungan

Reha Özcan Kumpanyası’nın sahnelediği Bir Garip Orhan Veli, Burgazada Cennet Bahçesi Açıkhava Sahnesi’nde seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Orhan Veli her gün bir başka rengini görüyordu hayatın… Bazen hırçın dalgalar… Bazen güneşli yağmurlar… Evi bazen sığınak bazen zindan… Bir gariplik vardı bu işte… Önündeki çukuru göremezdi çünkü aklı başka yerdeydi…

Reha Özcan’ın etkileyici oyunculuğu ve yönetmen Murat Sarı ve Ayşegül Hardeyn’in modern yorumuyla sanatseverlerle yeniden buluşuyor. Oyunu 5 Haziran tarihinde Burgazada Cennet Bahçesi Açık Hava Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.

Oyun bileti için tıklayınız.

8) Küçük Prens

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun dört arkadaş, 2016 yılında bir araya gelerek “Düşler Perdesi’’ni kurdu. Genç yaşta, tiyatroyla ilk etkileşimin önemini göz önünde bulundurarak, hepimizin hayatında ayrı bir yer alan, ilk oyunları Küçük Prens’i sahneye koydular. Küçük Prens Sahra Çölü’nde bir pilotla karşılaşır. İşte olan biteni de bu pilot anlatır bize. 10-30 Mayıs tarihleri arasında oyun biletini alarak online izleyebilirsiniz.

Oyuncular: Refiye Genç, Emre Çoldur, Süleyman Kara, Rabia Şafak

Oyun bileti İçin tıklayınız.

Şimdi de izleyebileceğiniz ücretsiz tiyatro oyunlarına bir bakalım:

9) Cimri-Molière

Semaver kumpanyadan Cimri oyununu provadan izlemek ister misiniz?

“Dünyadaki insanların en az insan olanı, yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır, yalnız alır…” Böyle betimliyor onu tanıyanlar Cimri’yi… Kimdir bu Cimri? Gerçekten de dedikleri kadar acımasız, katı yürekli, pinti ve kötü müdür? İnsan doğuştan mı böyle olur? Sadece yazılmış bir karakter midir Cimri? Etrafımızda var mıdır böyleleri? Nasıl bir şey olurdu böylesi bir insanla yaşamak?

Oyuncular: Serkan Keskin, Metin Alpargun, Cansu Saka, Hakan Atalay, Onur Yalçınkaya, Sezin Bozacı, Ezgi Ulusoy Tamer, Onur Şenol, Ahmet Kaynak, Uğur Senkeri, Saniye Samra, Selen Şenay

Oyunu Provadan İzlemek İçin tıklayınız.

10) Haluk Bilginer – 7 (Şekspir Müzikali)

Haluk Bilginer - 7 Şekspir Müzikali oyunundan bir görsel

Doğarız ve ölürüz: bu ikisi arasında da bir şeyler yaşarız. “7” müzikali bu “bir şeyler” üzerinedir. Ergenlikle yaşlılık arasında insanın geçtiği birtakım “durakların”, “7 perdelik ömrümüzün” müzikalidir.

Oyuncular: Haluk Bilginer, Evrim Alasya, Selen Öztürk, Zeynep Alkaya, Tuğçe Karaoğlan

Oyunu izlemek İçin tıklayınız.

11) Nereye Gidiyoruz?- Aziz Nesin

Nereye Gidiyoruz? / Genco Erkal / Aziz Nesin

Aziz Nesin’in öykü, şiir, oyun, masal, taşlama ve köşe yazılarından uyarlayan, yöneten, oynayan, sahne tasarımı Genco Erkal’a ait olan Dostlar Tiyatrosu Oyunu.

Oyunu izlemek İçin tıklayınız.

12) Gergeden-Eugène IONESCO

Gergeden-Eugène IONESCO

Yun, bireysel özgünlüğü ve özgürlüğü olmayan, kalıpların arkasına sığınarak varoluşuna bir anlam yüklemeye çalışan modern insanın çaresizliğini anlatıyor. Eskişehir Şehir Tiyatrosu tarafından oynanan eseri bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Oyuncular: Mert Kırlak, Hakkı Kuş Özlem Boyacı, Mete Ayhan, Mustafa Kılıkçı, Yalçın Özen, Ayhan Bekdemir, Gülşah Eraraç, Berkay Gökçek, Gamze Kılıkçı, Emel Alnady Sunaoğlu, Orçun Tiryaki, Mert Tiryaki, Didem Seçil Üner, Sanem Yeles

Oyunu izlemek İçin tıklayınız.

13) Velhasılıkelam Kabare

Özgür düşüncelerin ve farklılıkların insan hayatını güzelleştirdiğini mizah yoluyla anlatan Velhasılıkelam Kabare oyununda,  Levent Üzümcü, Füsun Demirel, Ali Erkazan, Turgay Yıldız, Ümit Çırak, Hakkı Kuş, Nazlı Masatçı, Cenk Dostverdi, Medine Çam, Mehmet Küçükgünaydın gibi isimler yer alıyor. Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

Oyunu izlemek İçin tıklayınız.

14) Yastık Adam-Martin McDonagh

Totaliter bir ülkede sorguya çekilen bir yazar, karanlık masallar, işlenen çocuk cinayetleri ve soruşturma boyunca beklenmedik şekilde geçmişlerine yolculuk ettiğimiz kişiliklerin sıra dışı komedisi… Dokuz Eylül Mühendis Oyuncular Topluluğu’nun oyununu aşağıdaki bağıntıdan izleyebilirsiniz.

Oyuncular: Atacan Beyazelma, Atakan Yalçı, Baturalp Akgül, Deniz Can Beyaz, Ece Ünlü, Emre Deniz, Fatih Yerlikaya, Furkan Sarıbıyık, Helin Su Saygı, İsmail Tuncay, Nazlıcan Arslan, Nesil Çavuşoğlu, Özgün Burç Uzuner, Saadet Beyza Bilici, Sait İşlek, Samet Ersöz, Seher Duman, Sinem Yıldırım, Şeyma Demir, Şule Karagüzel

Oyunu izlemek için tıklayınız.

15) Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye- Sait Faik Abasıyanık

Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye” - SAKARYA LIFE

Savaş Dinçel, Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden Sait Faik’in öykülerinden, anılarından, yazılarından yola çıkarak onun şahitliğinde dolu dolu bir İstanbul turu yaptırıyor izleyenlere.

Oyuncular: Erdinç Doğan, Şahin Koray Doğanyiğit

Oyunu izlemek İçin tıklayınız.

Pandemi başladığı andan itibaren, ilk kapanan yerlerden olan tiyatro sahneleri, geçirilen sürecin sonunda bu kez tamamen kapanma tehlikesi ile karşı karşıya gelmiş durumda, umarız sanatın iyileştirici gücü yok sayılmayıp gereken destek verilir. Bu zorlu günlerde hep birlikte hayatta kalabilmek akıl ve ruh sağlığımızı korumak iyileşmek, iyileştirmek için sanata ihtiyacımız var. Sanat dolu günlerde görüşmek üzere.

Özleyici Gözünden Maraton yazımıza Göz atmak ister misiniz?

Gözden Kaçırmayın

Bir Ürünü Sürdürülebilir Kılan Nedir?
Üniversitelerin Sürdürülebilir Gelişme Açısından Önemi
Su Ayak İzi Bilinci
Yeşil Binaları 6 Başlıkta İnceleme