Ortadoğu’dan Bir Fikir: The Line Projesi

Genel | 91 Görüntülenme | 4 Dakika Okuma | 22 Şub 2021
Nüans Google Haberler Abone Ol

Günümüzde sürdürülebilirlik kavramını ve dokunduğu şeyleri çok sık duyuyoruz. Sürdürülebilirlik kavramının son yıllarda popülerleşmesinin sebebi giderek bilinçlenmemiz mi yoksa eyleme dayandırılmayan sadece kullanım hevesinden mi kaynaklı olduğuna emin olamasam da bu kavramı dikkate alan umut verici gelişmeler olması beni umutlandırıyor. Bu yazımda Amaç 11 özelinde sürdürülebilir şehir kavramını hayata geçirme hedefi olan bir projeden bahsetmek istiyorum.  

Sürdürülebilir şehir kavramı çevre dostu olmasının yanında şehrin daha yaşanılabilir hale gelmesini gözetir. Yapılandırmayı ve yerleşim alanını düzenlenmesini de hedeflediğinden estetik kaygı da taşıyan bir anlayıştır. Bizden sonraki neslin sadece hatalarımızı telafi etmeye çalışmadığı onlara yaşanabilecek bir toplum inşa etmeyi de amaçlayan bir kalkınma olarak da görebiliriz.

The Line Projesi Nedir?

Suudi Arabistan’da başlatılan The Line projesi veliaht prens Muhammed bin Salman’a aittir. Fütüristik mega kent, Neom içinde 170 km’lik hat üzerine inşa edilmekte ve bu projenin maliyeti tam 500 milyar dolar!  

Neom projesi ise Suudi Arabistan’ın Tebuk Bölgesi’nde planlanan şehirdir. 2017’de çalışmalara başlanmış olsa da bazı sebepler projenin duraksamasına sebep olmuştur. 2025 yılında ise tamamlanması bekleniyor. The Line kenti bu bölgede kurulacak olmasına rağmen Neom’a zarar gelmeyeceğini ve  %95’inin korunacağı söylenmiştir.

Bin Salman The Line projesine başlama sebebi olarak kirlilik ve trafik kazalarını öne sürmüştür. Aynı zamanda bu projede sadece yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmayı hedeflediğini belirtmiştir. Kendisi tanıtım sırasında insanlık tarihindeki gelişmelere dokunup “Neden doğayı gelişme uğruna feda ediyoruz? Neden her yıl 7 milyon insan kirlilik yüzünden ölüyor?” gibi can alıcı sorularıyla bizi baş başa bırakmıştır.

Projenin amacı arabasız, sokaksız ve sıfır karbon emisyonu sağlayacak ortam oluşturmaktır. Hatta diğer bir iddiaları da şehrin bir ucundan diğer ucuna hızlı trenle ulaşmanın sadece 20 dakika, tüm günlük gereksinimlerin ise eve sadece 5 dakikalık mesafede olacağı yönündedir. Tanıtımda da gördüğünüz gibi mega kent şehir modüllerinden oluşmakta ve Kızıldeniz kıyısını Suudi Arabistan’ın kuzeybatısına bağlanması planlanmaktadır. Çizimler ve Bin Salman’ın açıklamasına göre hızlı ulaşım, lojistik ve kamu hizmetleri yer altına inşa edilmesi bekleniyor. Oluşacak görünmez katman algısı tanıtımlarında belirtildiği gibi estetik kaygıyı düşünerek yansıtılmaktadır.

The Line Projesine Eleştiriler

Bir kesim bu projenin bir saçmalık olduğuna inanırken bir kesim günümüzde her şey mümkün diyor. What is The Line etiketiyle Arabistan halkından birçok insan bu konu hakkında sosyal medya üzerinden görüşlerini bildirdi. Gurur duyan kesim kadar, Afrika Kadın Hakları Savunucuları’nın kurucusu olan Reem Abdelletif gibi bu projeyi Neom Projesi gibi başarısız olacağını düşünenlerde var. Hatta Reem, yeni projeye başlamak yerine “önce evi temizleyin” şeklinde bir yaklaşımda bulunuyor.

Amerika’da Suudi Arabistan büyükelçisi olarak görev yapan Reema Bandar Al-Saud bu çalışmayı desteklediğini belirtirken Freedom Initiative’de Suudi Arabistan temsilcisi Bethany Al-Haidari ise bu duruma karşılık yatırımcıların uzak durmasını tavsiye ettiğini dile getirmiştir. Bunun sebebi olarak otorite rejimi altında yapılan ekonominin etik ve yatırıma değer olmadığı yönündedir.

Eski jokey Alya el-Huwaiti ise Bin Salman’ı evrenin en büyük kirleticisi olarak nitelendirmiştir. Bunun en büyük sebebi ise daha önce başlanılmış olup yarım bırakılan Neom Projesi’dir.

Gazeteci Gregg Carlstrom bu konuda “Suudi bir yetkili tarafından hayal edilmiş gibi görünüyor” yorumu yapmıştır.

Günümüzde gerçekleştirilmiş olan teknolojilerin bir zamanlar hayal olduğunu hatırlatmak gerekir. Ve eğer dünyamızı düşünerek atılacak bir adımsa hayalleri güzel olan bu projenin gerçekleşebilmesi dileğiyle.

Sizler için tanıtım videosunu da şöyle bırakıyorum.

Kaynaklar: 1 2 3

Gözden Kaçırmayın

Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Hızlandırmak: Değişim Dilde Başlar!
Amaç 11: Sürdürülebilir Şehirler ve Yaşam Alanları
Her Daim Mutlu Olmak Gerçekten Mümkün mü?: Toksik Pozitiflik
2020 Yılına Bakış