Moda Dünyasında Dijitalleşme: Kurallar Yeniden Yazılıyor

Teknoloji | 475 Görüntülenme | 3 Dakika Okuma | 31 Ara 2020
Nüans Google Haberler Abone Ol

Covid-19 virüsünün dünyaya yayılması ile birlikte her şeyin altüst olup dengelerin değiştiğine tanıklık ediyoruz. Bu süreçte ‘’eski normlar’’ ortadan kalkarak bizleri ve hayatlarımızı terk edip değişime yer açarken kalıplaşmış katı kurallar yerini şeffaflığa bırakıyor. Her işin evden yapıldığı şu dönemde hayatımızda ‘’hız’’ hiç olmadığı kadar varlığını hissettirdiği gibi bu yaşanılan, dijitalleşmenin önünü daha da açıyor. 

Tüm sektörlerin derinden etkilendiği bu süreçte moda endüstrisi de bundan nasibini almış durumda. Pandemi nedeniyle tüm markaların kapılarını kapattığı bu dönemde e-ticarete rağbetin hızla arttığını söylemek mümkün. Bununla birlikte moda dünyasının nabzını tuttuğu, her sezon kalabalıklar eşliğinde gerçekleşen  moda defilelerinin bu süreçte neye evrileceği merak konusuydu. Moda endüstrisi yaratıcılığını ve inovasyonunu ortaya koyup sanal dünyanın kapılarını daha da aralayarak  hızlı bir giriş yaptı. Dünyaca ünlü moda markaları dijital defileler aracılığı ile görücüye sunulurken sanal gerçeklik moda dünyasında devrim niteliğindeydi. Her marka kendine özgü tavrı ile bu değişime ayak uydurarak bu düzende var olduklarını hissettirmiş oldu. Sanal mankenlerin de kullanıldığı defileler kalıpların dışında bir kimlik oluşturduğu gibi insan bedenindeki dijitalleşme, pandemi sürecindeki moda endüstrisine çözüm sağladı. Moda devlerinin ilham kaynakları tüm dünyaya ulaşmak olacak ki sosyal medya buna misafirperver bir şekilde ev sahipliği yaparak büyük bir rol oynadı. 

Dijitalleşme Moda Dünyasına Avantaj Sağladı

Dijital dünyanın yarattığı ulaşma hızının verdiği avantajlar ise büyük moda şovlarını en önden izleme şansı yaratmasıydı. Gerek canlı yayınlar gerek kısa filmler ile sunulan defilelerde davetli listesinde bizde yerimizi almış olduk. Modanın farklı bir iletişim kanalı yaratması, nerede olursak olalım defilenin tadını çıkartacağımız bu platform, sosyal mesafe ve yalnızlık hissinin aksine sıcak ve kalabalıkları birleştiren türdeydi. Burada moda dünyası sürdürülebilir ve yeni ilham kaynakları üretme konusunda kuralları yeniden yazarak cesur bir yola girmeyi başarmış oldu.Artık moda, tükenen kaynakların farkında ve evet moda endüstrisi artık değişmek zorunda… 

Gelecek yıllarda moda endüstrisinin yaşadığımız gezegene saygıdeğer ve sürdürülebilir olması umudu ile…  

”Prada Spring 2021 by Raf Simons and Miuccia Prada” 

Miuccia Prada ve Raf Simons’un yeni ortaklığı modada eşi benzeri görülmemiş bir sahneye imza attı. Koronavirüs salgını nedeniyle defile tarihlerinde aksamalar ve yeni düzenlemelerin geldiğine şahitlik ettik. Bu durum sektörde formüllerin dışında düzenlemeleri beraberinde getirdi. Güvenlik endişeleri sebebi ile ekranlarımız başında defileyi izleme olanağı sağlandı. Teknoloji artık hiç olmadığı kadar moda endüstrisinin kalbi olmaya hazır ve bu kalıpların dışında süregelen düzenlemeler artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağına işaret ediyor.

Gözden Kaçırmayın

Cinsiyetsiz Koleksiyonların Geleceği
Karbon Yutaklarına Bakış Ve Biyosferi Güçlendirme
Plastik Atıklar: Gezegenimizin Başlıca Sorunu
Büyükbaş Hayvanların Küresel Isınmaya Etkisi