Kaktüs Yaprağından Vegan Deri

Sürdürülebilirlik | 153 Görüntülenme | 5 Dakika Okuma | 10 Eki 2020
Nüans Google Haberler Abone Ol

‘Vegan Deri’, üzerimizde taşıdığımız parçalarda hayvanları kullanmak yerine suni veya bitkisel ürünlerden üretilen malzemelere verilen bir ad. Bugün biz çevreye çok daha büyük bir iyilik yapalım ve suni deriden de sıyrılıp tamamen bitkisel temelli vegan deriyi konuşalım. Ve vegan deriye güzel bir alternatif olan bir marka ile tanışalım.


Küresel deri sektörünün her yıl milyonlarca hayvanı katlederek pazara sunduğu deri giyim ürünlerinin rahatsız edici boyutları, özellikle hayvan hakları savunucuları sayesinde dünyada kitlesel bir hareket oluşturmuştur. Bu tepkiler sayesinde oluşan farkındalık, üreticileri alternatif yollar aramaya itmiştir.

Bu yollardan bir tanesi herkesin suni deri olarak bildiği vegan ürünlerdir. Piyasada birçok markanın suni deri ürünlerini görmemiz mümkün ancak bu ürünlerin PVC, PU gibi plastik türevlerinden elde edilişi ve dünyada çığ gibi büyüyen plastik sorunu gerçeği bunun da sağlıklı ve sürekli bir yol olmadığını gösteriyor.

Hiç umut yok mu derseniz, ne mutlu ki güzel haberler de var. Meksikadan iki girişimcinin uzun araştırmalar sonucu kaktüs yapraklarından elde ettikleri tamamen doğal ve sürdürülebilir deri!

Deriye Vegan Alternatif

Adrián López Velarde ve Marte Cázarez, otomotiv, mobilya ve moda gibi büyük sektörlerde çalışıp çevre kirliliğinin ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu gözlemlemiş ve bu gözlemlerini olumlu bir eyleme dönüştürmek için harekete geçmiş iki genç girişimci.

Amaçları, hayvan derisi, toksik kimyasal, PVC ve PU (poliüretan) kullanmadan, çevre dostu, sürdürülebilir bir alternatif yaratmak. Bu amaçla geliştirdikleri  hayvan derisine ve suni deriye alternatif yenilikçi markaları Desserto ile, Milano’da düzenlenen Uluslararası Deri Fuarı Lineapelle 2019’da görücüye çıktılar.

Sergilenen kaktüs derisinin, kısmen biyolojik olarak parçalanabilen, organik, dayanıklı ve giyim, aksesuar, mobilya hatta araba iç mekanlarının yapımında kullanılabilecek kadar yüksek kalitede olduğu belirtildi.

Ana Hammadde Neden Kaktüs?

Kaktüs, yetiştirilme koşullarında fazla suya ihtiyaç duymayan çevre dostu bir bitkidir. Bitkiye çevre dostu demek belki size komik gelmiş olabilir ama kesinlikle ekosisteme çok saygılı bir bitki. Güçlü ve dayanıklı yapıya sahip ayrıca kışın ölmeden önce düşük sıcaklıklara dayanabilirliği yüksek. Bu sebepler ve  Meksika topraklarında bolca bulunması ana hammadde oluşunda büyük etkendir.

Kabaca yapımından bahsedecek olursak, kaktüsün kendisine zarar vermeden sadece olgun yaprakları alınarak istenilen nem oranına ulaşması için üç gün güneşte kurutuluyor. Bu işlemde ek enerji kullanılmaması önemli bir artı. Daha sonra organik madde, patentli formülle işleniyor ve böylece vegan deri ortaya çıkıyor.

Desserto Vegan Deri
Desserto, Vegan Deri

Kaktüs derisinin ortaya koyduğu olumlu etkilere gelirsek Adrián López Velarde ve Marte Cázarez, bu şekilde üretilen malzemelerin farklı sektörlerde kullanılarak büyük bir alana yayılması ile plastik atıkta yüzde 32 ila 42 arasında bir azalma ve su kullanımında yüzde 20’lik bir tasarrufla sonuçlanabileceğini söylüyor.

Bitki Bazlı Malzemenin Önemi

! Hayvan kaynaklı deri, sentetik muadillerine göre neredeyse üç kat daha fazla olumsuz çevresel etkiye sahiptir.

! Deri endüstrisinde açığa çıkan katı atıklar: hayvan kılları, et atıkları, saç ve sinir gibi atıklardan oluşur. Bu atıkların ana bileşeni proteindir ve protein uygun şekilde kullanılmazsa çevreye yönelik büyük bir tehdit oluşturur.

! Deriyi bronzlaştırmak için birçok kimyasal kullanılır. Malzeme biyolojik olarak parçalanamayacak kadar kimyasalla doludur.

! Hayvan yetiştirmek için büyük miktarda toprak, su ve yem olmak üzere birçok kaynağa ihtiyaç vardır. Bu sebeple çiftlik hayvanları (özellikle deri için kullanılan hayvanlar) önemli miktarda sera gazı etkisi oluşturur.

Desserto, Vegan Deri İle Yapılmış Ürünler

Hayvan derisi ile üretilen ürünlerin etik ve çevresel yönden ne kadar kötü bir durumda olduğunu biliyoruz. Bu ürünlerin azalması hatta ortadan kalkması konusunda hemfikiriz, öyle ki birçok ünlü marka hayvan derisine karşı sergiledikleri tutumla buna güzel bir örnek oluşturmuştur. Ek olarak suni deri kullanımı elbette hayvan derisine göre daha iyidir ama yukarıda belirttiğimiz gibi bu üretim de sürdürülebilir ve çevreci değildir.

Kaktüs yapraklarından elde edilen deri gibi umut verici haberlerin artmasını ve tamamen bitkisel kaynaklı üretimlerin yaygınlaşmasını dileriz.

Vegan beslenme ile ilgileniyorsanız bu içerik ilginizi çekebilir: Vegan 101: Vegan Beslenmeye Giriş

Gözden Kaçırmayın

The Blair Witch Project: Blair Cadısı Çekimi
Yeşil Ve Huzurlu Bir Alan Yaratmak: Mel’s World Kurucusu ile Söyleşi
Baharın Gelişiyle İçimizi Isıtacak 8 Kitap Önerisi
Özleyici Gözünden “Maraton”