Baharın Gelişiyle İçimizi Isıtacak 8 Kitap Önerisi

Kültür-Sanat | 411 Görüntülenme | 5 Dakika Okuma | 11 Nis 2021
Nüans Google Haberler Abone Ol

Her mevsimin ayrı bir tadı olduğu gibi her kitabın tadı da başka. Baharın gelmesi ve doğanın uyanmasıyla çiçek kokularının huzurla içimize dolduğu bu mevsimde, kitap okumanın verdiği huzur da artıyor. Okurken sizlere farklı hisler yaşatacak, içinizi ısıtacak, birbirinden farklı konularla baharın gelişini hissettirecek 8 kitabı sizler için derledik. Keyifli okumalar!

L.N. Tolstoy – İnsan Neyle Yaşar?

Kitabın başlığından dolayı ilk bakışta bir deneme olduğu düşünülen fakat kısa hikayelerden oluşan “İnsan Neyle Yaşar?” kitabı, okurlarında iç huzur sağlayan bir etki gösteriyor. Ölüm gerçeğini; kıtlık, yoksulluk ve hastalıktan ölen insanların hallerinde gözlemleyen Tolstoy, bu eserinde dünyanın anlamını kavramaya çalışmış ve sürekli sorgulama çabası sergilemiştir. Yaşamın anlamı, yaşama amacı, insanlığın neden yaratıldığı ile alakalı bütün neden-sonuçları; insanların yetinemediğini, doyumsuz olduğunu ve anlatamadığımız tüm hislerimizi kusursuz bir şekilde kaleme almıştır.

“Dünyada barış, insanda iyi niyet olmalı!”

Jose Mauro de Vasconcelos – Güneşi Uyandıralım

Üçleme bir serinin ikinci, Şeker Portakalı’nın devamı olan bu kitap; kitabın kahramanı olan Zeze’nin hayatı tanımaya başladığı dönemi ele alıyor. Vasconcelos okurlarına; Zeze ile beraber çocukluğundan kurtulurken yaşadığı süreçlere içtenlikle tanık olma fırsatı sunuyor. Sevgiyi ve sevgisizliği hüzünlü ama içinizde umut yeşertecek bir şekilde kaleme alan bu kitabı mutlaka okumalısınız!

“Güneşe bak, Zezé, gidip güneşi uyandıralım.”

Amin Maalouf – Empedoklesin Dostları

Amin Maalouf bu eserinde; Ölümcül Kimlikler ve Uygarlıkların Batışı kitaplarında yer verdiği eleştirel gözlemlerin izinde distopik bir dünya çiziyor. Yazar yalın bir anlatım diline sahip olmakla birlikte okuyucuyu düşünmeye, eleştirmeye de teşvik ediyor. Platon’un mağarasından çıkıp Empedokles’in Dostları’yla tanışacağınız bu kitabı keyifle okuyacaksınız!

“Sonuçta, insan gerçekten neye ihtiyaç duyar? Sağlığı ve internet bağlantısı iyiyse, gerisi o kadar da önemli değil. İşi, varoluşçu filozof gibi, cehennem başkalarıdır deme noktasına kadar vardırmayacağım. Ama başkalarının cennet olmadıkları da kesin.”

Susanna Tamaro – Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git kitabı, 80 yaşında bir büyükannenin uzaklardaki torununa yazdığı mektuplardan oluşuyor. Susanna Tamaro’nun yalın ve gündelik konuşma diliyle yazdığı bu kitap hem bir iç döküş, hem de bir vasiyet niteliğinde. Mektuplarda, büyükannenin kendisi ve kızının dokunaklı yaşamlarının gizli kalmış yönlerini açığa çıkarken kendi kendisiyle bir iç hesaplaşma da birlikte yürütülüyor. Sizi de yüreğinizin gittiği yere götürecek bu kitabı okurken içiniz ısınacak!

“Akmayan gözyaşları kalpte birikirler, zamanla kabuk tutarları ve kirecin çamaşır makinesi tıkaması gibi kalbi tıkayıp felç ederler.”

Italo Calvino – Ağaca Tüneyen Baron

“Atalarımız” adlı üçlemenin ikinci kitabı olan “Ağaca Tüneyen Baron”, soylu bir aileden gelen, 12 yaşındayken babasına isyan edip ağaca çıkan Cosimo üstüne yazılmış bir ütopyadır. Cosimo yeryüzüne bir daha ayak basmamaya yeminlidir ve tüm günlerini ağaçlarda geçirmeye başlar. O, dünyayı değiştiremese de tanımaya ve anlamaya çalışır. Biraz komik, biraz hüzünlü ve enteresan bir şekilde son bulan bu hikâye ile bahara merhaba diyebilirsiniz!

“Bilirsiniz bayım, ülküleri ne olursa olsun ordular her zaman zarar verir.”

Sait Fait Abasıyanık – Sarnıç

Sait Faik’in öykülerini topladığı kitaplarından biri olan Sarnıç; etkileyici, hayatın içinden, sımsıcak hislerle dolu bir kitap. Arkadaşlık, yalnızlık, hilekârlık, çaresizlik, vicdansızlık gibi pek çok konuyu ele alan bu eserde kısa diyaloglar ve bir kısım sıradan olaylardan oluşsa da derinlerde pek çok anlam barınıyor. 

“Önümüzde hayat… Her gün bir başka uykuya yatıp bir başka rüya göreceğiz.”

Tomris Uyar – Gündökümü – Bir Uyumsuzun Notları 1

Tomris Uyar’ın yaklaşık 25 yıl boyunca tuttuğu bu gündökümleri onun eleştirilerini, bir kadın olarak toplumda ve aile hayatında yaşadıklarını, düşüncelerini anlatıyor. Tomris’i Tomris yapan her şeyi bu kitapta bulabilirsiniz. Günce tarzındaki bu kitap, okurken size bambaşka hissettirecek!

“Bugün anladım; düpedüz baharın gelmesinden korkuyorum. Eskiden kış sonlarında, güneşli, kokuların kolayca eriştiği günlerde, bir yeşillik yürürdü damarlarıma, âşık falan olmak gelirdi içimden. Geçen yıl gibi bu yıl da bahar, sanki kaldıramayacağım bir yük.”

Paula McLain – Güneşi Kuşatmak

Küçük yaşta ailesiyle Afrika’ya gelen ve annesi onları terk edince, arazilerinde yaşayan kabile çocuklarıyla beraber büyüyen Beryl, vahşi doğayı seven cesur ve tutkulu bir genç kadına dönüşür. Berly’nin sınırları olmayan, özgürlüğün hakim olduğu hayatında kaderini çizecek maceralara korkusuzca atlayışı, okurken hayranlık uyandırıyor. Paula McLain’in ayrıntılı ve etkili betimlemeleri de bambaşka bir dünyada hissettiriyor.

“Ama bazen gerçek bir başlangıç için önce her şeyin sona ermesi, dibe vurması, tüm ümitlerin boşa çıkması, sönmesi gerekir.”

Gözden Kaçırmayın

Güne Mutlu Uyanmak
Yeni Yaşam Düzeni: Akıllı Şehirler
Sahneyi Evinize Taşıyacak 15 Tiyatro Oyunu
8 Soruda Google Developer Student Clubs