Haberiniz Var Mı? #3

2020’de 36 Bitki Ve Hayvan Türünün Nesli Tükendi!

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, (IUCN) uzun yıllardır doğada görülmeyen 36 hayvan ve bitki türünün nesli tehdit altında olanlar kategorisinden nesli tükenenler kategorisine geçtiğini duyurdu.
Kaynak: https://tr.euronews.com/2021/01/07/2020-y-l-nda-36-hayvan-ve-bitki-turunun-yok-oldugu-ilan-edildi
International Union for Conservation of Nature – IUCN Red List: https://www.iucnredlist.org/

Devamını Gör…

Norveç’te elektrikli araçların pazar payı %54,3’e yükseldi!

5 Aralık 2021 Salı günü açıklanan verilere göre, 2020 yılında ülkedeki elektrikli araç satışları petrol, dizel ve hibrit araç satışlarının önüne geçerek dünyada bir ilke imza attı.
Norveç, tamamen elektrikli araçlardan fosil yakıtlara uygulanan vergileri muaf tutarak, benzinli ve dizel otomobil satışını 2025 yılına kadar sona erdiren ilk ülke olmayı amaçladıklarını açıklıyor.

Kaynak: https://www.reuters.com/article/autos-electric-norway/electric-cars-rise-to-record-54-market-share-in-norway-in-2020-idINKBN29A0

Devamını Gör…

Karbondioksit Jet Yakıtına Dönüşüyor!

Global sorunlara sebep olan karbonun ve karbon emisyonuna sebebiyet veren en önemli sektörlerden hava taşımacılığının çevreye getirdiği sorunları baz alan proje Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştiriliyor.
Oxford Üniversitesi araştırmacıları, Nature’da yayınlanan bir makale ile demir bazlı yeni bir katalizörün karbondioksiti jet yakıtına dönüştürdüklerini bildirdi. Araştırmacılar organik yakma prosesini kullanarak özel koşullardaki karbondioksitin %38’ini yeni kimyasal ürünlere dönüştürmeyi başardı ve bunun %48’in jet yakıtları için kullanılabilir halde olduğu gözlemlendi. Havacılık endüstrisinin karbondioksit emisyonlarının %12’sini oluşturduğu dönemimizde yapılan bu projeyle net sıfır emisyon hedefleniyor.
Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41467-020-20214-z
 

Devamını Gör…

Su Sıkıntısı Kapıda: Ankara’da Barajlar Boşalıyor!

Özellikle İstanbul’un su kıtlığından bahsedilen bu dönemde Ankara’dan da farklı haberler alamıyoruz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre baraj doluluğunun %20’ye düştüğünü ve bunun sonucu olarak 110 günlük suyun kaldığını açıkladı. Bu üzücü haberin en büyük etkeni ise yağışların azalması ve artan iklim krizi etkileri.
Mansur Yavaş çözüm önerisi olarak meclisten onay geçmesi dahilinde ekonomik yaptırım uygulamayı hedefliyor.

Devamını Gör…

Neptün’den Beklenmedik Fırtına

Mavi gezegenimizden ilginç haberler var. Hubble Uzay Teleskobu 2018 yılında Neptün’de Dünya’dan çok daha geniş çapta ve etkide bir fırtına yakalamıştı. 2020 yılında yakalanan görüntüler ise Neptün’deki fırtınanın büyüdüğünü gösteriyor. Fırtınaların gezegen üzerinde oluşup sona ermesinin tam 2 yılı bulduğunu düşünürsek hayli ilginç bir gelişme. Gezegen atmosferinde sürekli fırtınaların koptuğunu bilen araştırmacıların bu yeni gelişmeyle Neptün üzerindeki incelemelerin daha da derinleşeceğini duyurdu.
Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/neptundeki-dev-firtina-boyle-goruntulendi-41703175

Devamını Gör…