Haberiniz Var Mı? #2

Su Kıtlığı İstanbul İçin Alarmda!

İklim krizi kaynaklı felaketlerin gündeminde İstanbul’da su kıtlığı yerini aldı.  Barajlardaki doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesine ulaştı. DSİ tarafından incelenen istatistiklerde barajların aktif doluluk oranı; 2019 yılının Aralık ayında ortalama %46 ‘iken, 2020 Aralık ölçümlerinde ortalama %34’e düştüğü görülmektedir. İstanbul’un günlük su tüketiminin ortalama 3 milyon m³ olduğunu hatırlarsak, önümüzde bizi zorlu süreçlerin beklediğini öngörmemiz pek de zor değil.

Başka bir dünya yok, şimdi harekete geçmeliyiz!

Devamını Gör…

En Çok Plastik Kirliliğine Neden Olan Üç Şirket

Break Free From Plastic,  dünyanın en çok plastik kirletici şirketlerinin, plastik kirliliğini azaltmasına yönelik iddialarında herhangi bir yol katetmediklerini, aksine üst üste 3 yıl plastik kirliliğinde en fazla atığa sahip şirket isimlerinin bu yıl da  Coca Cola, Pepsi ve Nestle olduğunu açıkladı.
 
Kuruluşun dünya genelinde çalışan 15 bin gönüllüsünün topladığı çöplerde %63 gibi bir oranının Coca Cola markasına ait olduğunu belirtti.

Haberin detaylarına linkten ulaşabilirsiniz: https://www.breakfreefromplastic.org/2020/12/02/top-plastic-polluters-of-2020/

Devamını Gör…

2035’e Kadar Karbon Nötr Hale Gelecek Müze

Londra’da yer alan Doğal Tarih Müzesi (Natural History Museum), 2035 yılına kadar karbon nötr olmayı hedeflediklerini açıkladı.
Bu hedefe ulaşmak için izledikleri yol ise özetle, enerji verimliliğine öncelik vererek müzenin enerji merkezini karbondan arındırma taahhütleri içeriyor. Daha sonra yeni bir seyahat politikası ile, personellerin uçuş sayısını azaltmak, atıkları en aza indirmek ve operasyonel geri dönüşüm oranını 2023 yılına kadar en az% 60’a çıkarmak.
Gelişmeler hızla devam ederken, uluslar arası öneme sahip Tring’deki Doğa Tarihi Müzesi’nin (The Natural History Museum) çatısına da güneş panelleri yerleştirerek  yılda 21 tondan fazla karbondioksit emisyonu tasarrufu sağladıklarını açıkladılar. Müze Direktörü Doug Gurr, Küresel olarak önemli bir kültür ve bilim kurumu olarak, daha yeşil bir Müze oluşturmanın en büyük sorumluluklarından biri olduğunu ve böylece başkalarının da aynı şeyi yapmasının önünü açabileceklerini ifade ediyor.
Kaynak: https://www.nhm.ac.uk/discover/news/2020/december/museum-to-go-carbon-neutral-by-2035.htm

Devamını Gör…

Endonezya’nın Deniz Atıklarıyla Mücadelesinde Çöp İzleme Uyduları

Endonezya’daki şiddetli yağmurlar, başkent Cakarta sokaklarındaki plastikleri sürükleyerek denizlere kadar ulaştırıyor. Yükselen plastik kirliliği karşısında bilim insanları, uydularla çöplerin izini sürmeye ve sorunu nasıl çözeceklerine bu yolla ulaşmaya karar verdiler.
Bilim insanları bu uydular sayesinde, atığın nerede toplandığını ve nereye indiğini takip ederek, sorunun tüm kapsamını anlamalarına ve mevsimsel, rüzgar ve su akım modellerine göre en iyi nasıl toplayacaklarına karar vermelerine yardımcı olacağını umuyor.
Ekip, bir yıllık pil ömrüne sahip uydu işaretçileri Şubat ayından bu yana Cakarta çevresindeki nehirlerin, Orta Java’daki Bandung ve Sumatra adasındaki Palembang’ın ağızlarına yerleştirdi. Serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra karaya oturan uydular, atığın toplanmasını kolaylaştırdğı için nispeten sevindirici bir haberdi. Fakat bunun yanı sıra altı ay önce atılan bazı uyduların hala sürüklenmesi deniz kirliliği gerçeğini tekrar vurgulamış oldu.
Çalışmalarına devam eden ekipten, ilerleyen zamanlarda daha güzel gelişmeler öğrenmek ümidiyle.
İlgilenenler için: https://www.youtube.com/watch?v=T2xNSoyfq_4

Devamını Gör…

İstanbul Boğazı’na Yerleştirilen Çöpkaparlar

Bir sosyal sorumluluk projesi olan “Temizken Güzel” ismiyle gerçekleşen proje kapsamında Kadıköy, Eminönü ve Karaköy sahillerinde denize, yüzey atıklarını temizlemek amacıyla yerleştirilen 20 çöpkapar ünitesi yerleştirildi. Çöpkaparlar yardımıyla toplanan bu atıkların ayrıştırılarak geri kazanılması planlanıyor. Çöpkaparlar ile yapılan bu projede yılda ortalama 110 ton atık toplanması hedefleniyor.

Cif sponsorluğunda gerçekleşen proje İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kızılay Beykoz (Avrasya) Şubesi işbirliğiyle hayata geçti. Ayrıca bu projeyle birlikte Kadıköy Rıhtımıı’nda Türkiye’nin sosyal mesafe kuralları çerçevesindeki ilk parkı hizmete sunuluyor. Parkın manzarasının yanında yapımında geri dönüştürülmüş ve doğa dostu malzemelerden yararlanılıyor.

Proje ortakları İstanbulluları temizkenguzel.com internet sitesinde daha temiz ve düzenli bir İstanbul için destek sözü vermesine karşın her 100 bin söze yeni bir çöpkaparı İstanbul Boğazı ile buluşturmuş oluyor.

Devamını Gör…