Haberiniz Var Mı? #1

Ünlü fast food zinciri McDonald’s önümüzdeki yılın başlarında piyasaya çıkacak, McPlant adlı bitki tabanlı bir burger geliştiriyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde bir çok restoran zinciri, bitki tabanlı ürünlerini menülerine eklemeye başladı. Bitki bazlı et üreticisi Beyond Meat ile ortak bir girişimde bulunarak McDonald’s da bu sürece katıldı ve geçen yıl Kanada’da PLT olarak bilinen bir versiyonu denedikten sonra bu bitki tabanlı hamburgeri tanıtmaya karar verdi. Uluslararası McDonald’s Başkanı Lan Borden gelecekte, McPlant burgerler, tavuk muadilleri ve kahvaltılık sandviçler de dahil olmak üzere bir dizi bitki bazlı ürün yelpazesinin genişletebileceğini dile getirdi.

Devamını Gör…

Yapay zeka ile geliştirilen ve etin tazeliğini ölçen elektronik burun!

Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden uluslararası bir ekip, etin tazeliğini doğru bir şekilde değerlendirmek için memeli burnunu taklit eden yapay bir koku alma sistemi icat etti. Araştırma ekibi 10 Kasım Salı günü yaptığı açıklamada, bu buluşun gıda israfını azaltmaya yardımcı olabileceğini söyledi.
Etin çürümesiyle üretilen gazlar memeli burnundaki reseptörlere bağlandığında sinyaller üretilip beyne iletilir. Beyin daha sonra bu tepkileri toplar ve memelinin etin yaşlanıp çürürken var olan kokuyu tanımlamasına izin verir, devamında ise etin çürümesiyle üretilen gazlarla reaksiyona giren renkli bir barkod; ve barkoddaki renk kombinasyonunu yorumlamak için kullanan bir barkod okuyucu bilim insanları tarafından geliştirildi ve taşınabilir hale getirilmek için 30 saniyede sonuç verebilen bir akıllı telefon uygulamasına entegre edildi.
Sonuçlar genel olarak yüzde 98,5 doğruluk payı ortaya çıkardı.
Bozulmuş etlerin tanımlanmasında %100 doğruluk, taze ve daha az taze etler için % 96 ila 99 doğruluk kaydedildi.
Detaylı bilgi için: https://www.youtube.com/watch?v=l2E1xyg482Y&feature=emb_title

Devamını Gör…

Finlandiya’da hayvanat bahçesindeki maymunlar trafik gürültüsünü doğanın sesine tercih etti!

Araştırmacılar, teknolojinin tutsak hayvanların sağlığını nasıl iyileştirebileceğini görmek için bir deney yaptılar. Deneyde Finlandiya’nın başkenti Helsinki Korkeasaari Hayvanat Bahçesi’ndeki beyaz yüzlü saki maymunların bulunduğu bölüme sensörlerle dolu bir tünel yerleştirildi.
Gürültüler bir tünelde çalıyordu ve maymunlar trafik gürültüsünü uyumak ve tünelin içinde kendilerini ve birbirlerini tımar etmek için seçtiler.  Maymunların doğa, yağmur ve dans müziği ile dolu bir çalma listesi arasından trafik gürültüsünü seçmeleri büyük şaşkınlık yarattı. Fakat bunun doğal bir açıklaması vardı.
Hayvanat bahçesinin araştırma koordinatörü Kirsi Pynnonen ise, yollardaki gürültünün hayvanların birbirleriyle iletişim kurduğu kalıpları ve mekanizmaları taklit ettiğini ve maymunların seçimlerinde etkili olduğunu söyledi.
Araştırmacılar bu deneyin başka uyaranlarla tekrarlanabileceğini söylüyorlar.

Devamını Gör…

Çocukluk anılarınızın şu anki tüketim alışkanlıklarınıza ve marka bağımlılığınıza etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

International Journal of Business Innovation and Research’de yayınlanan bu çalışmada, tüketim alışkanlığı ve marka sadakatinin çocukluk anılarıyla ölçülmesi dikkate alınmış ve söz konusu pazarlama olduğunda anılarımızın ilgi çekici düzeyde etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Aile ortamında veya arkadaşlarla sohbet esnasında çocukluk anıları muhakkak hatırlanır. Bu anılar anlatılırken, çocukken aşina olduğumuz markalar ve ürünler bizi etkileyerek yetişkinlikte tekrar o ürünlere yönelmemize neden olabilir. Güçlü bir hafızanın ve bir dereceye kadar duygusal bağlılığın olduğu kişilerde, daha güçlü bir nostalji duygusu söz konusu olduğundan bu markaların yetişkinlikte bir kez daha hatırlanıp sevgiye dönüşme şansı yüksek bir ihtimaldir. Bununla birlikte çocuklukta belirli bir markaya özellikle aşina olunmadığında yalnızca zayıf bir nostalji ilişkisi olacaktır ve bu nedenle, yetişkinlikte bu markayla yeniden ilişki kurma olasılığı daha düşük kalacaktır.

Devamını Gör…

Ses yelpazesi sayesinde şarkı söyleyen gergedan olarak bilinen Sumatran Gergedanı ile tanışmak ister misiniz?

Yarım ton ağırlığındaki Sumatran Rhino şaşırtıcı olsa da gergedan türü arasında en küçüğüdür. Küçük boyutlu ve doğası gereği uysal olan bu hayvan, üzerinde siyah kürkten bir palto taşır ve yunus gibi şarkılar söyler. Güzelliklerinin yanı sıra üzücü bir gerçekte var ki maalesef bu gergedanlar nesli tükenmekte olan büyük memelilerden biridir. Nüfuslarını tahmin etmek zor olsa da uzmanlar, vahşi doğada sayılarının 30-80 aralığında olabileceğini tahmin ediyorlar. Ormansızlaşma ve yasak av sebebiyle aramızdan ayrılmaları an meselesi olan bu gergedanlar için çalışmalar sürse de geleceklerine büyük şüpheyle bakılıyor.
Belki kulak vermek istersiniz: https://www.youtube.com/watch?v=TwIj5aJk2bA&t=1s

Devamını Gör…