Değişen Dünyada Fütürist Tasarımlar: James Law Cybertecture

Sürdürülebilirlik | 115 Görüntülenme | 3 Dakika Okuma | 14 Oca 2021
Nüans Google Haberler Abone Ol

James Law Cybertecture ismiyle mimari tasarımları ön planda olan, bununla birlikte iç tasarım, teknoloji ve endüstriyel tasarım, sanat eseri, heykel gibi alanlarda projeler sunmuş, teknoloji ve sürdürülebilirliği harmanlayarak “Daha İyi Bir Dünya” felsefesini benimsemiş, birçok ülkeye tasarımlarıyla imzasını atmış ve atmaya devam eden bir şirkettir.

Onlarca projenin arasından derlenen on tasarıma gelin birlikte göz atalım!

1. OPod 2 – Hong Kong

3.1 m çaplı beton su borusuna inşa edilen mikro evler aynı zamanda uygun fiyatlı konut sorununa getirilecek düşük maliyetli bir çözüm olarak tasarlanmıştır. Asya Pasifik Mülkiyet Ödülü (Eylül 2020) ve Source Tasarım Ödülü (Ekim 2020) layık görülmüştür.

2. Cybertecture EGG – Mumbai

Mumbai’nin merkezi iş bölgesi için tasarlanmış olan bina, kolonsuz çelik diyagrid kabuk yapısının yanında katlardaki zemin plakalarıyla güneş ışınlarını maksimum verimde kazanarak sürdürülebilir yeşil binalar kategorisinde yerini almıştır.

3. Centrel Monetary Authority Financial Academy – Riyadh

Kendine has tasarıma sahip olan binanın etrafını çevreleyen camsı yapı ve açılabilir panjurlar sayesinde, kendi iç iklimini kontrol edebilmektedir. Aynı zamanda binanın bodrum katında doğal bir vadiyi andıran 50.000 m²’lik finansal hizmetler için tasarlanmış kompleks bir alan bulunmaktadır.

4. Art Building – Hong Kong

Binanın dört bir cephesini çevreleyen, bulunduğu bölgeyi adeta grafik ve medya sanatı için galeriye dönüştüren multimedya eseri yapı tüm gözleri üzerine çekiyor.

5. Matrix Tower – New York

Manhattan’ın şehir manzarasına sahip dikey bir çekirdek yapıya bağlı, modüler altıgen prefabrik konut birimlerinin oluşturduğu kulede, her bir modül dubleks olup her bir dairenin sunduğu birbirinden güzel ve eşsiz manzaraları gözler önüne seriyor.

6. Boxplex – Chengdu

Genç teknoloji meraklısı girişimcilerin tasarladığı modüler entegre inşaat konut projesi olan binada, her birim prefabrik yapıda olup, iç mekana ait unsurlar ve hizmetleri önceden hazırlanarak binaya bağlanır.

7. Museum of Water – Doha

Katar’ın başkenti Doha’da konumlu olan Su Müzesi, Orta Doğu Bölgesi’ndeki su kaynaklarını korumaya yönelik tasarlanmış kamu müzesidir. Mimari tasarımının ilham kaynağı hidrojen ve oksijen molekülleridir.

8. Lotus Tower – Delhi

Nilüfer yapraklarından esinlenerek tasarlanan, 3 kanada sahip doğal havalandırmalı 80 katlı mega konut projesidir.

9. Technosphere – Dubai

Dubai’de konumlu bu mega yapıda; konut, ticariler, eğlence merkezleri ve otel kompleksleri bulunmakta olup, mikro gezegen olarak tasarlanmıştır. Güneş enerjisi, atık ve su geri dönüşümü ile birlikte yeşil tarım alt yapıları da bulundurmasıyla sürdürülebilir fütürist bir mini şehir projesidir.

10. DU Telecommunication Tower – Abu Dhabi

DU Telekomünikasyon Şirketi için tasarlanan mega mağazalı bina; akıllı telefonların menteşe mekanizmalarından esinlenilmiş 38 katlı ikonik bir kuledir.

Diğer tasarımları ziyaret edebilmek için tıklayınız.

Gözden Kaçırmayın

The Blair Witch Project: Blair Cadısı Çekimi
Cinsiyetsiz Koleksiyonların Geleceği
Özleyici Gözünden “Maraton”
Su Ayak İzi Bilinci