Sürdürülebilir Güzellik: Çevre Dostu 9 Kozmetik Markası

Sürdürülebilirlik | 230 Görüntülenme | 5 Dakika Okuma | 06 May 2021
Nüans Google Haberler Abone Ol

Çevre dostu, atıksız ve sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemenin, dünyanın geleceğine ve  canlıların sağlıklı ortamlarda var olabilmesine sağladığı katkıyı biliyoruz.

İçinde bulunduğumuz mevcut durumda dünyamızın acil bir şekilde iyileşmeye ihtiyacı var. Bu iyileşmeye katkı sağlayabilmek ve iyi bir gelecek inşa edebilmek için de, çevreye karşı duyarlı olmak, etik değerleri gözetmek ve bu bilinci yaymak gibi üzerimize düşen birtakım sorumluluklarımız var. Bu sorumluluğu hissedip ‘iyi şeyler’ yapmaya karar verdiğimiz an ise önümüze birçok yol çıkıyor. Bunlardan biri de, neredeyse her gün kullandığımız kozmetik ürünlerde seçici davranarak, çevre dostu, hayvanlar üzerinde test edilmeyen, temiz içerikli ürünleri yaşantımıza katmak.

Değişimin Parçası Olmak

Şunu da belirtmek gerekir ki bu sorumluluğu hisseden yüzlerce insan var ve özellikle son yıllarda, tüketicilerde ve üreticilerde oluşmaya başlayan çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik bilinci sayesinde geleceğe biraz daha umutla bakabiliyoruz. 

Değişimin bir parçası olmaya ve bakım ürünlerimizin olduğu rafı değiştirmeye karar verdiysek eğer ilk olarak elbette bir marka araştırmasına gidiyoruz ve belki de çoğu zaman karşımıza sadece büyük isimleri çıkıyor. Bunun yerine bugün, sürdürülebilir yerel markaları keşfedip, onların çevre dostu ürünlerine bakmanın tam zamanı. 

Çevre Dostu ve Yerel Kozmetik Markaları Keşfedelim

Ürünlere geçmeden hemen önce, önerileri sayesinde yerel üreticileri araştırma sürecimi kolaylaştırarak birçok markayla tanışmamı sağlayan  ‘Sürdürülebilir Markalar’ Instagram hesabından da yararlandığımı belirtmek isterim.

Instagram adresine ulaşmak için tıklayınız.

Çevre dostu, temiz ve atıksız kozmetik ürünlerine çağrışım yapan bir görsel

1. Badecanlar Zehirsiz Şeyler

Ne iş yapıyorsunuz?“ diye soranlara, “Zehirsiz şeyler yapıyoruz.“  diyerek kendilerini tanıtan Bade ve Emre Can çiftinin bir girişimidir. Minimal işlem görmüş doğal hammaddelerle üretilen zehirsiz bakım ürünleri ayrıca cam ambalajdadır ve kargosuna kadar atıksızdır. Göz farı, allık, yüz serumu, sabun, diş macunu ve tırnak serumu dahil olmak üzere pek çok ürünleri vardır.

2. Se7en Ekolojik Çözümler

Hayatımda gerçekleşmiş her güzel anın 7 ile bağlantısını bulmak gibi bir huyum var’ diyerek markasının ismine hayat veren bir kadın girişimci Zeynep Özer.

‘Se7en Ekolojik Çözümler’, bakım ürünlerinin yanında ağırlıklı olarak oldukça uygun fiyatlı ve renk çeşitliliği fazla olan makyaj malzemeleri üretmektedir.

3. Abtira Garden

Gezegenimize ve bedenimize saygılı ürünler üretmeyi hedefleyen Abtira Garden markası, hayvanlar üzerinde test edilmeyen zulümsüz, olabildiğince doğal ve organik ürünleri plastiksiz ambalajlar ile tüketicilerle buluşturuyor.

4. Otama Kırkpınar

Yeni yıl hediye önerileri yazısında da yer verdiğim ve tabii ki bu listede de olması gereken çok da sevdiğim bir marka ‘Otama Kırkpınar’, tamamen ekolojik, adil ve geri dönüşüm temelli üretim manifestosuna sahip bir girişim. Geniş bir ürün yelpazesine sahip ve kargoları plastiksiz.

5. Simya Evi

Simya Evi, iki kadın girişimci tarafından, kimyasal içermeyen temiz içerikli ürünler kullanma isteği ile başlayan bir girişim hikayesi. Bol çeşitli temiz içerikli, doğal kozmetik ürünleri ve aromaterapi yağları satan bir marka.

6. Jardin Naturel

Aromaterapist ve estetisyen olan Merve Cihan tarafından kurulmuş tamamen vegan, hayvan testlerine karşı ve çevreye duyarlı bir markadır. Zararlı katkı maddeleri olmadan el yapımı zehirsiz cilt bakım ürünleri sunmaktadır.

7. Lonjevite

Eczacı ve tasarımcı iki kadının girişimi olan Lonjevite markası, en güzel cildin sağlıklı bir cilt olduğuna inandıklarını söyleyerek, organik, her yönüyle şeffaf, hem çevreye hem de bedenimize saygılı kendi reçeteleri olan ürünler üretiyorlar.

8. Baboon Natural

Hızla değişen dünyamızda, çevre dostu bir üretim şeklinin de mümkün olabileceği fikrinden yola çıkılarak kurulmuş, insana ve doğaya saygılı sürdürülebilir bir kadın girişim markası olan Baboon Natural, özgün reçeteleriyle çok çeşitli sabunlar üretmekte. Ayrıca çok yakın zamanda TO, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve BTM İstanbul tarafından yürütülen ‘Yükselen Markalar’ projesinde 700’e yakın kadın girişimci arasından kozmetik alanında seçilen tek marka.

9. Tilia Skin Food

Aromatik yağlar ve aromaterapi üzerine çalışmalar yapan bir kadın girişim markası olan Tilia Skin Food, toksik kimyasallarla sağlanan geçici güzelliğin yerini bitkisel kozmetik ürünlere bırakması gerektiğine inanarak çıktığı bu yolda el yapımı geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet vermekte.

Bu içeriği 9 marka ile sınırlı tutmuş olsak da yerelde ilham veren inanılmaz işlerin olduğunu ve sayılarının da gün geçtikçe artacağını biliyoruz. Evimizdeki tüm rafları ve çekmeceleri çevreye duyarlı yapabilmek dileğiyle. 🍀

Gözden Kaçırmayın

Coğrafi İşaretlerin Sürdürülebilirlik Açısından Önemi
Romeo ve Juliet Ölmeseydi: Tarla Kuşuydu Juliet
Sürdürülebilir Güzellik: Çevre Dostu 9 Kozmetik Markası