Alternatif Son: Capsula Mundi

Sürdürülebilirlik | 61 Görüntülenme | 2 Dakika Okuma | 15 Eyl 2020
Nüans Google Haberler Abone Ol

Capsula Mundi,  İtalyan tasarımcılar Anna Citeli ve  Raoul Bretzel çiftinin geliştirdiği, ölüm hakkında ki düşüncelere farklı bir perspektiften bakmamızı sağlayan ve ölmüş insan bedenini sürdürülebilir kılmayı hedefleyen bir projedir.

Tamamen biyobozunur malzemelerden yapılmış yumurta şekline benzeyen kapsüllerin içine bedenler cenin pozisyonunda yerleştirilir. Kişinin ölmeden önce seçtiği fidan kapsülün üzerine eklenerek bu şekilde toprağa gömülmesi sağlanır. Toprakta ki mikroorganizmalarla beraber hızla parçalanan bu kapsül ekilen fidan için besin kaynağı olur.  

Arkasında Yatan Mesaj Nedir?

Bretzel ve Citelli ölüm kavramını son değil aksine doğaya dönmenin ilk adımı olarak vurgulamıştır. Bunun yanı sıra tabutlar için ağaç kesmek yerine daha ekolojik çözümler üretmek istemişlerdir. Amaçları soğuk mezar taşları arasında gezmektense ağaçlarla dolu bir mezarlık oluşturmaktır.

Projenin arkasında yatan mesajı gelin tasarımcılardan dinleyelim.

Bu kapsüller size uygun mu?

Ülkemizde bu tarz uygulamalar olmasa bile mezarların başına sıklıkla ağaç dikilir. Capsula mundi gibi toprağın altındaki bedenlerin ağacı beslediğini söyleyebiliriz. Bunun dışında, kendi kültürünün dışına çıkmak istemeyen ve geleneksel olmayan mezar uygulamalarını hiç düşünmeyen insanlar için bu fikir son derece rahatsız edici olabilir.  Ancak bazıları, birçok canlının yaşam alanı olan toprağa bu şekilde karışmaktan ve yok oluşuyla bile hayatı sürdürülebilir kılmaktan mutluluk duyabilir.

Gözden Kaçırmayın

Ölümle Satranç Oynamak: Ingmar Bergman
Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Hızlandırmak: Değişim Dilde Başlar!
Blockchain Geleceğin Omurga Teknolojisi mi?