Blockchain Geleceğin Omurga Teknolojisi mi?

Teknoloji | 133 Görüntülenme | 4 Dakika Okuma | 05 Oca 2021
Nüans Google Haberler Abone Ol

Buhar makinesinin bulunmasıyla birlikte sanayi devrimi yaşandı. Sanayi devriminin yaşanması ise bizi bugünkü hayatlarımıza getirdi. Peki, o zamanki insanlar bu makinenin günümüz dünyasına gelene kadar katalizör etkisi gördüğünün farkında mıydı? Şu an bizde tarihin yazıldığı bir dönemde olabilir miyiz? Blockchain tıpkı bu makine gibi hayatlarımızı kökünden değiştirecek bir etkiye neden olabilir mi?

Blokchain nedir?

Geleneksel veri tabanı sistemlerine meydan okuyan bir teknolojik girişimdir. Geleneksel veri tabanında veriler bir merkezde tutulur ve bu işlemlerin kaydı halka kapalıdır. Örneğin, finansal işlemleri bankalar aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Bunun nedeni ise yapılan işlemleri onaylayabilecek bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymamızdır. Fakat blockchain ile veri tabanları sisteme üye olan bilgisayarların tümünde aynı anda tutulur ve kaydedilen işlemler herkese açıktır. Dolayısıyla, aracı bir kuruma ihtiyaç duymadan işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

Blockchain nasıl çalışır?

Adından anlaşılacağı gibi bu teknoloji bloklardan oluşan bir zincirdir. Anlatımın daha kolay olması adına basit bir örnekten ilerleyelim. Ali, Mehmet’e 50 Bitcoin göndermek istediğinde bu işlem ilk olarak bir bloğun içine kaydedilir. Yukarıda bahsettiğim gibi bu işlem eş zamanlı olarak ağdaki tüm bilgisayarlarda yayınlanır. Çeşitli matematiksel işlemler ile ağdaki tüm bilgisayarlar tarafından bu işlem doğrulanır ve onaylanan işlem blok zincirine eklenir. Bir işlem bu zincire eklendiğinde bir daha silinemez veya değiştirilemez çünkü zincire eklenen her bir blokta kendisinden önceki işlemlere dair birer kopya vardır ve aynı kayıt herkesin bilgisayarında görünmektedir. Bu güvenilirlik ve şeffaflık durumu banka gibi üçüncü güvenilir kurumlara olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Blockchain ne işe yarar?

Blockchain çoğunlukla kripto paralarının bir uzantısı olarak algılanmaktadır. Her ne kadar dijital paralar ile blockchain teknolojisinin çok sıkı bir ilişkisi olsa da aslında bu para sistemleri blockchain teknolojisinin sadece bir alt uygulamasıdır. Yukarıda bahsettiğim gibi bu sistem bir otorite ihtiyacını kaldırdığından ve şeffaf bir süreç sunduğundan dolayı birçok alana uygulanabilir. Örneğin, birden çok fazla kişi ya da kurumların ortaklaşa kararlar almaları için oluşturulan sözleşmeler bu sistemle hayata geçirebilir, sisteme girilen işlemlerin değiştirilmesini engellediğinden ulusal seçimler bu yöntemle yapılabilir. İnsan gücünün kullanılmadığı fabrikalar bu sistemle yürütülebilir. Daha aklımıza gelmeyen birçok alanda kullanılma olasılığı olduğundan dolayı bilim insanları tarafından bu teknoloji gelecekteki gelişimlerin omurgası olarak nitelendirilmektedir.

Blockchain yeni bir dünya düzeni yaratabilir mi?

Bu soruyu cevaplarken yine basit örneklerden yardım alabiliriz. Örneğin; Noter gibi onaylayıcı kurumların ortadan kalkmasıyla beraber insanlar, binalar gibi kaynaklardan tasarruf edecektir. Fakat bu tasarrufun yanında birçok insan işinden de olabilir. Yaptığımız finansal işlemlerden komisyon alarak var olan bankalar yok olabilir veya şekil değiştirebilir. Hadi daha ötesini düşünelim, otoritelerin olmadığı bir dünya bile mümkün olabilir. Devletlerin insanların güven kaygısından dolayı oluştuğu savına tutunursak bu sistemin verdiği güven ile otoritelere ihtiyaç duymadan hayatlarımızı devam ettirebiliriz. Fakat bizleri kötü şeylerde bekleyebilir. Örneğin, bu sistemi iletişim sektöründe hayal edin. Paylaşılan her içerik sonsuza kadar o ağlarda var olacağından bizleri kötü etkileyebilir. Çocuk istismarcıları, özel hayatı ifşa eden paylaşımlar ve daha birçok şey… Oldukça olasılık barındıran bu teknolojinin geleceğimiz için kaçınılmaz olduğuna fakat aynı zamanda bizim koşullarımıza göre evrileceğine inanıyorum. Blok zincirinin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve kullanım alanlarının ne olabileceğini basit bir dille anlatmaya çalışmamın sebebi aslında bizleri bu soru hakkında düşünmeye sevk etmekti.

Umuyorum, geleceğin omurgası olarak nitelendirilen bu sisteme dair fikir edinebilmenize yardımcı olabilmişimdir.

Gözden Kaçırmayın

Küresel Bir Sorun: Gıda İsrafı
2020 Yılına Bakış
Her Daim Mutlu Olmak Gerçekten Mümkün mü?: Toksik Pozitiflik
Zihni Uyandırmak: Morning Pages Nedir?