Başka Bir Su Yönetimi Mümkün

Sürdürülebilirlik | 109 Görüntülenme | 4 Dakika Okuma | 05 Nis 2021
Nüans Google Haberler Abone Ol

Evlerimize ulaşan şebeke suyunun hangi kalitede olduğunu biliyor muyuz? Yemek yapmak, duş almak, diş fırçalamak gibi birçok farklı alanda kullandığımız sular, evimize gelmeden önce içme suyu standartları dikkate alınarak uygun kaliteye getiriliyor. İçme suyu standartlarındaki suyu başka nerelerde kullanıyoruz?

Aşağıdaki figüre baktığımızda belki de hiç fark etmeden tükettiğimiz ve günlük su tüketimimizin %25’ini oluşturan sifon suyunu görmekteyiz. Birleşmiş Milletler’in 2040’a kadar dünyadaki 18 yaş altı her 4 çocuktan birinin su sıkıntısının aşırı derecede yüksek olduğu bölgelerde yaşayacağı uyarısında bulunduğu bugünlerde[1], biz sifonlarımızda içme suyu standartlarına sahip olan suyu kullandığımızın farkında mıyız? Bu farkındalığı yaratmak ve hayatımızda birçok farklı yerde kullanabileceğimizi göstermek adına sizlere, ECOSAN (Ecological Sanitation) olarak adlandırılan atık su yönetim modelinin önemli başlıklardan biri olan gri su konusundan bahsedeceğim.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, ECOSAN yeni bir su yönetimi yaklaşımıdır. Bu yaklaşım içerisinde evsel atık sular atık olarak değil, değerlendirilmesi gereken bir kaynak olarak görülüyor. Bu kaynağı etkin bir şekilde değerlendirmek için, içerik olarak farklı özelliklere sahip atık sular akımlara ayrılarak, kaynağında uygun işlemlerden geçirildikten sonra değerlendirilmektedir.[2]

Evsel atık sular içeriklerine göre iki akıma ayrıldığında, gri su ve siyah su olarak adlandırılır. Gri su, tuvalet suyu hariç tüm atık sular olarak tanımlanmaktadır. Gri su akımının başlıca kaynakları, mutfak atık suları, banyo, lavabo ve çeşitli yıkama sularıdır. Gri su karakteristiğine baktığımızda, patojen ve nütrient açısından fazlaca zengin değildir. Organik madde açısından oldukça zengin olup, uygun arıtma teknolojileri uygulandıktan sonra sifon suyu, bahçe sulama, araba yıkama gibi farklı alanlarda kullanılabilir.[2]

Gri su sistemlerinden kaçınmanın en büyük nedeni yatırım maliyetleridir. Yatırım maliyetlerinin yanında sistemin geri ödeme süresi ile ilgili değerlendirmeleri de göz ardı etmemeliyiz. Bu konu ile ilgili yapılan çalışmalara baktığımızda, yatırım maliyetlerinin işletmenin büyüklüğüne göre değiştiğini görmekteyiz. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, sistemde daire başına düşen maliyetler, sistemdeki daire sayısı arttıkça düşmektedir. Buna ek olarak geri ödeme süreleri de azalmaktadır. Ortalama 20 daireli (yaklaşık 80 kişi) bir apartmanda, daire başına yaklaşık 835 $ (toplam 16.700 $) olarak hesaplanmıştır. Ortalama 500 daireli (yaklaşık 2000 kişi) bir sistemde ise daire başına sistem maliyeti 280 $ ‘a (toplam 140.000 $) düşmektedir. Çin’de bir üniversite kampüsünde, 30.000 kişiye hizmet veren bir proje için değerlendirme yapıldığında toplam yatırım maliyetinin 571.000 $ ve geri ödeme süresinin 2 yıl olduğu görülmüştür.[3]

Gri su sistemleri tasarımı ile ilgili, şubat ayı içerisinde Türk Standartları Enstitüsü tarafından (TS EN 16941-2) arıtılmış gri suyun kullanımına yönelik sistemler standardı çıkarılmıştır. Standartların oluşturulması ve ülkemizde kuraklıkla mücadele kapsamında yapılan çalışmalar da gösteriyor ki, gri su sistemleri yakın gelecekte daha fazla duyacağımız ve kullanacağımız sistemler olacaktır. Su tüketimi konusunda farkındalığımızı arttırarak ve bahsettiğim yönetim sistemlerini benimseyerek kuraklık tehlikesinin önüne geçebileceğimizi düşünüyorum. Bu konuda hepimizi farkında olmaya ve gelecek nesillerimizin su hakkını korumaya davet ediyorum. Aşağıda paylaştığım videolarda, gri sistemlerini gözlemleme ve daha yakından tanıma fırsatı bulacaksınız.

Kaynaklar

[1] Greywater Recycling in Germany

[2] B. BELER BAYKAL, Ayşe D. ALLAR “ECOSAN : Ekolojik evsel atıksu yönetimi,” İstanbul Tek. Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü 34469, cilt 17, sayı. 3, s. 3–12, 2007.

[3] Munoz, N. J. (2016). What Is The Economic Feasibility Of Implementing Grey Water Infrastructure At The Citywide Level ?

Gözden Kaçırmayın

Büyükbaş Hayvanların Küresel Isınmaya Etkisi
Bilişsel Çarpıtmalar: Duygudurumumuzu Bozan 10 Düşünce Hatası
Sahneyi Evinize Taşıyacak 15 Tiyatro Oyunu
oğuz atay
Oğuz Atay’dan Tutunamayanlar’a…