8 Soruda Google Developer Student Clubs

Teknoloji | 80 Görüntülenme | 6 Dakika Okuma | 16 May 2021
Nüans Google Haberler Abone Ol

Günümüzde hızla gelişmekte olan yapay zeka ve yazılım, bilişim teknolojilerinin vazgeçilmezleri haline gelen etkili araçlardır. Bilişim teknolojilerinin hayatımızdaki yerini ve ne gibi katkıları olduğunu çeşitli yollarla öğrenebiliriz. Bu konuda Google, üniversite öğrencilerine “Google DSC” bünyesinde birçok fırsat sağlıyor. Bizler de bugün Google’ın geliştirici teknolojileri ve sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle ilgili üniversite öğrencilerinin yer aldığı Google Developer Student Clubs hakkında merak edilenleri Google DSC İstanbul Üniversitesi kulüp başkanı Damla Karakolcu ile konuştuk.


1) Google Developer Student Clubs nedir?

Google Developer Student Clubs, Google geliştirici teknolojileriyle ilgilenen öğrencilerin yer aldığı üniversite tabanlı öğrenci kulüpleridir.

Teknolojiye ilgi duyan ve gelişmeye, geliştirmeye önem veren tüm lisans veya lisansüstü programlardan öğrenciler kabul edilir. Bir GDSC’ye katılarak, öğrenciler bilgilerini birebir öğrenim ortamında geliştirir ve yerel işletmeler ve toplulukları için çözümler oluşturur. Her bölümden ve her sınıf düzeyinden bünyesine öğrenci kabul eden kulüplerimizin öğrencilerden tek beklentisi teknoloji merakı ve öğrenme isteğidir.

Google Developer Student Clubs öğrencileri

2) Solution Challenge nedir?

Solution Challenge, Google teknolojisini kullanarak Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden bir veya daha fazlasını çözmeye yönelik bir yarışmadır.

Öğrenciler ekipler oluşturarak yarışmaya katılabilirler. Çözümünüzü belirlemek için kullanabileceğiniz popüler yöntemlerden biri, GV’de (eski adıyla Google Ventures olarak biliniyordu) The Design Sprint olarak adlandırılan bir alıştırmadır. Genellikle 5 günlük bir alıştırma olarak yapılan The Design Sprint, kullanıcılarla fikirleri tasarlayarak, prototip oluşturarak ve test ederek sorunları çözmek için yapılır. Size ve ekibinize, bir ürün geliştirme sürecinden geçmeden önce fikirleri doğrulamanızı sağlar. Ürün geliştirme sürecinde aldığınız geri bildirimlerle ürününüzü geliştirirsiniz ve daha sonrasında geliştirdiğiniz ürün hakkında bir demo videosu çekerek yarışmaya katılım sağlarsınız. En iyi 10 finalist, Solution Challenge Demo Günü’nde YouTube’da Google’a ve dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilere çözümlerini sergiler. Son 3 kazanan canlı olarak seçilir ve ödüllerin sahibi olur.

3) Google DSC kulüpleri arasında işbirliği var mı?

Google DSC kulüpleri arasında güzel bir işbirliği söz konusu. Liderlerin yer aldığı Discord sunucumuzda birbirimizin etkinliklerinden haberdar oluyoruz ve birbirimize destek veriyoruz. Birlikte projeler çıkarmaya da gönüllü olarak özen gösteriyoruz. İki haftada bir yaptığımız toplantılarla da işbirliği ortamımızı geliştirmeye çalışıyoruz.

4) Google, DSC kulüplerine ne sağlıyor?

Google kulüplerine öncelikle çok güzel bir network ağı sunuyor. Onun haricinde gerekli yerlerde ürün desteği de sağladığı oluyor. Online dönemde ihtiyacımız pek olmasa da ihtiyacımız dahilinde bizlere roll up gibi ürünlerle destek sağlıyorlar. Etkinliklerimizi daha kaliteli bir hale getirebilmemiz için bizlere Stream Yard Premium üyeliği ücretsiz bir şekilde sağlanıyor.

5) Etkinlik ayarlarken “Google DSC” adı altında olmanın faydası oluyor mu?

Etkinliklerimizi düzenlerken Google gibi bir yapının içerisinde olmak tabii ki çok büyük bir katkı sağlıyor. İstanbul Üniversitesi Google DSC olarak biz bu sene açılan bir kulübüz ve bu zamana kadar kulübümüzde konuk etmek istediğimiz eğitmenlerimizden ve konuşmacılarımızdan hiç olumsuz yanıt almadık. Bunda Google DSC yapısı altında olmamızın büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum.

6) Konuşmacılar ile yapılan etkinlikler dışında başka herhangi bir faaliyetiniz var mı?

Google DSC çatısı altında kurulan bağlarla birçok arkadaşımız ekip oluşturarak kendi projelerini üretiyor. Bunda kulüpte verdiğimiz eğitimlerin büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Bunun yanı sıra Hackathon ve Ideathon gibi yarışmalar düzenliyoruz. Bu yarışmalar sırasında yarışmacılar ürün geliştirme aşamasında alanında yetkin mentorlerden geri bildirim alabiliyorlar.

7) Neden Google DSC’a katılmalıyız?

Google DSC biz öğrenciler için çok iyi bir iletişim ağı oluşturuyor. Hem geleceğin yazılım geliştiricileri, bilim insanları, yöneticileri olacak bizlerin birbirimizi daha yakından tanımasını hem de çalışmalarını takip ettiğimiz eğitmenlerle ve girişimcilerle birebir tanışma fırsatı sağlıyor. Kurulan bu bağlar sayesinde pek çok öğrenci arkadaşımız kendine staj ve hatta iş fırsatı bulabiliyor. Tabii bununla da sınırlı kalmıyor, üyelerimiz iş ortamına girdikten sonra olası bir kriz anında kulüpteki kriz yönetimi tecrübelerine ve ekip yönetimi yaptığı sırada kulüpteki ekip yönetim tecrübelerine dayanabiliyor. Aslına bakarsanız kulübün bir öğrenciye en büyük katkısı kesinlikle deneyim oluyor. Düzenlediğimiz etkinliklerle öğrenci arkadaşlarımızın kariyer yolculuklarına ışık tutmuş oluyoruz.

8) Google DSC kulüplerine sadece yazılıma ilgili olanlar mı katılabilir?

Çok güzel bir soru, biz bu soruyu oldukça sık duyuyoruz.

Google DSC ailesine katılmanız için yazılıma ilginiz olması gerekiyor gibi bir kısıtlama yapmak istemem. Burada en önemli unsurun merak olduğunu düşünüyorum. İçinde bulunduğumuz dünya hızla gelişirken etrafınızda olup biteni merak ediyorsanız, Google DSC bu merakınıza yeni meraklar ekleyebileceğiniz bir oluşumdur. Ayrıca yalnızca yazılım ve teknoloji alanında etkinlikler düzenlemiyoruz. Kişisel gelişimimize de oldukça önem veriyoruz. Bu yüzden bazen etkili sunum yapma bazen de liderlik gibi eğitimlerle gelişim sürecimizi destekliyoruz.

Bizleri ağırladığınız için hem kendim adına hem de Google DSC ailesi adına çok teşekkür ederim. Gelişmeye ve geliştirmeye devam edeceğiniz günler dilerim.


Blockchain Geleceğin Omurga Teknolojisi mi? yazımıza ulaşmak için tıklayınız.


Gözden Kaçırmayın

2021’de Beklenen Sürdürülebilirlik Trendleri
Karbon Yutaklarına Bakış Ve Biyosferi Güçlendirme
Su Ayak İzi Bilinci
Fast Fashion: Hızlı Modaya Yakın Bakış